Gminny akcent na Beskidzkiej Podkówecce
Na konkursowej scenie zaprezentował się Zespół Regionalny MALI OLSZOWIANIE z Olszówki. Za swój występ gminny zespół otrzymał II miejsce w kategorii dziecięcej oraz nagrodę pieniężną w wysokości 400,00 zł i nagrodę specjalną 500,00 zł ufundowaną przez Kancelarię Notarialną Czesława Szynalika.
Popisy sceniczne zespołów oceniała komisja w składzie: Marek Harbaczewski – choreograf, Benedykt Kafel – etnograf i Piotr Lulek – regionalista, muzyk.
O podniebienia zaproszonych na Festiwal gości zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowego, które przez organizatorów zostało zaproszone do przygotowania stołu regionalnego dla gości tej imprezy. Łętowianki przygotowały do degustacji regionalne smakołyki: moskole z masłem czosnkowym, kołacze, ciasta drożdżowe i ucierane, a także chleb i bułeczki, smalec, ogórki małosolne, pasty serowe i jajeczne oraz sery (bunc, oscypki, korbacze), a na ciepło kwaśnicę i pierogi. Można było także nabyć domowe przetwory i wyroby rękodzieła artystycznego. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem gości Festiwalu.
Swoje najlepsze wyroby uczestnikom i gościom Beskidzkiej Podkówecki serwował właściciel firmy MARKAM z Kasinki Małej. Lokalny przedsiębiorca częstował wyrobami wpisanymi na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: boczkiem domowym z Kasinki, kiełbasą swojską tradycyjną z Kasinki, synecką tradycyjną z Kasinki i krakowską z Kasinki.
Magda Polańska
fot. Roland Mielnicki, KGW Łętowe