z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Jak bezpiecznie mieszkać?

10/10/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 4394 razy
Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom" realizowanym wspólnie przez Państwową Straż Pożarną w Nowym Sączu i PZU.

Jego celem jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem.

W ramach projektu czwartoklasiści uczestniczyli w praktycznych zajęciach w PSP w Nowym Sączu. Składały się one z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności omawiane były sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. Uczniowie mogli uzupełnić i wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dowiedzieli się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Ćwiczenia praktyczne pozwoliły im zapoznać się z informacjami znajdującymi się na znakach ewakuacyjnych, które można spotkać w wielu obiektach użyteczności publicznej. Poznali elementy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego. 

Wycieczkowicze korzystali z sali edukacyjnej „Ognik”. Imituje ona mieszkanie składające się  z pokoju, łazienki, kuchni i przedpokoju. Sala powstała w ramach rządowego projektu „Bezpieczna+”. Ratownik uczył lubomierzan m. in. co może stać się w przypadku niewłaściwego użytkowaniu kuchenki gazowej, a także jakie niebezpieczeństwa czyhają w łazience, w której znajduje się piecyk gazowy. Wiadomo, że urządzenia te mogą ulec awarii i przez to mogą stać się groźne dla zdrowia. Tłumaczył, dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki. W pokazowym mieszkaniu znajdował się również kominek oraz tlące się z powodu przeciążenia instalacje elektryczne. Strażak pokazał jak gasić palący się olej w naczyniu znajdującym się na włączonej kuchence gazowej, a także pożar, który powstał od pozostawionego włączonego żelazka.

Uczestnicy ćwiczyli także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Największą atrakcją była prezentacja samochodów strażackich. Zagórzańscy uczniowie mogli wejść do wozu strażackiego i założyć elementy stroju strażaka.

Na ścianach „Bezpiecznego Domu” zagościły Niestraszki – postaci znane z kampanii PZU, które zachęcają dzieci, aby dbały o bezpieczeństwo.

Mamy nadzieję, że Niestarszkowe rysunki poprawiły świadomość naszych dzieci na temat pożaru, co wpłynie na prawidłowe zachowania, gdy przyjdzie zmierzyć się im z prawdziwymi zagrożeniami – wyjazd podsumowują nauczycielki lubomierskiej „jedynki”.

Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat "Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.

 Ewa Drabik