Piękna nasza Polska cała…
Z wizytą u zbójników i górali
Uczniowie zerówki ze Szkoły Podstawowej w Łętowem udali się do Rabki - Zdroju aby podziwiać piękno jesiennego krajobrazu w rabczańskim parku oraz zwiedzić Muzeum Zbójników i Górali.
Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzenia nowoczesnej, interaktywnej ekspozycji dotyczącej życia i zwyczajów górali i zbójników karpackich. Zbiory etnograficzne muzeum są naprawdę imponujące: zabytkowe wnętrze, wiejskie rzemiosło artystyczne, w tym przedmioty codziennego użytku, sprzęty, narzędzia rolnicze, stroje czy ludowe zabawki dla dzieci. Efektywne zwiedzanie muzeum zapewnił profesjonalny przewodnik. Uczniowie mogli sami przymierzyć stroje ludowe przodków, deptać kapustę w starodawnej beczce oraz dotykać sprzętów i zabawek o ponad stuletniej tradycji, przekonując się w ten sposób o ich funkcjonalności.
Jednodniową wyprawę zakończono w rabczańskim parku zdrojowym.
Po drodze podziwialiśmy zabytkowy, drewniany kościółek z pierwszej połowy XVII wieku – Muzeum Władysława Orkana – wrażeniami dzielą się przedszkolaki. W parku główną atrakcją było zbieranie liści, kasztanów i szyszek, a także plac zabaw, gdzie bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas.
Galeria zdjęć
Lucyna Leżańska
Cuda pod ziemią
Podziemia Rynku w Krakowie to podróż w przeszłość ożywioną po wiekach przez archeologów. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łętowem zwiedzili to niezwykłe miejsce. Ze szklanych podłóg, z kładek i podestów mogli zobaczyć odtworzone na podstawie znalezisk dawne drewniane zagrody, domy i kramy oraz wodociągi, ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. Łętowanie zobaczyli jedno z najnowocześniejszych muzeów na świecie - rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury; kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa… a jednocześnie miejsce, którego klimat buduje współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.
Na zakończenie pobytu w krakowskich podziemiach uczestnicy spotkania z historią wybijali pamiątkowe monety.
Galeria zdjęć
Agata Florek
Wycieczka do Fabryki Ozdób Szklanych ARMAR
Uczniowie klasy I i III Szkoły Podstawowej w Łętowem wybrali się do Fabryki Ozdób Szklanych ARMAR w miejscowości Bębło. Uczestniczyli tam w warsztatach plastycznych, podczas których każde dziecko miało możliwość ozdobić bombkę według własnego pomysłu używając profesjonalnych farb i brokatu. Wszyscy poczuli się przez chwilę prawdziwymi artystami. Po ,,wyczerpującej pracy” dzieci zapoznały się również
z procesem powstawania choinkowych baniek. Obejrzeli film przedstawiający technologię ich dmuchania i tworzenia. Zobaczyli również inne pomieszczenia fabryki poznając przy tym poszczególne etapy produkcji ozdób szklanych: srebrzenie, zanurzanie w gorącej wodzie, matowanie lub nakładanie koloru, dekorowanie, pakownie. Ozdobione własnoręcznie bombki młodzi łętowianie zabrali ze sobą do domu. Na koniec wizyty udali się do sklepu, gdzie mogli podziwiać i kupić bombki przygotowane do sprzedaży.
Galeria zdjęć
Mariola Mamala