Kolędowanie okazją do integracji Łętowian
Spotkanie rozpoczęto od Mszy św. i adoracji żłóbka, którą rozpoczęły dzieci z „Bajkowego przedszkola” i miejscowej szkoły. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili członkowie zespołu „Mali Łętowianie”, łętowskiej scholi, a także dorośli „Łętowianie”.
Po Mszy św., jeszcze w kościele, z humorystycznie przygotowanymi jasełkami wystąpił zespół regionalny "Beskid” z Kobylanki.
Na drugiej części uroczystości wszyscy goście zgromadzili się w miejscowej remizie OSP. Tam kontynuowano wspólne kolędowanie; przy suto zastawionym stole, o który zadbali organizatorzy, ale również sami uczestnicy spotkania.
Po raz pierwszy przed liczną publicznością łętowską wystąpił zespół „Triolki” w składzie: Sara Kuczaik, Zuzanna Potoniec (mieszkanki tej miejscowości), Małgorzata Piekarczyk i Aleksandra Wąchała; dyrygował im Piotr Burcn. Do dalszego, wspólnego kolędowania zachęcili „Łętowianie” pięknie grając i śpiewając, a po nich zespół „Jurkowianie”. Na zakończenie dużą niespodziankę zebranym sprawił Piotr Burcan, który wyśpiewując stare, polskie szlagiery porwał publiczność do tańca.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości; przede wszystkim dzieciom, młodzieży i ich rodzicom, nauczycielom za piękny występ w kościele – wyrazy wdzięczności przekazują organizatorzy. Co prawda wiele dzieci z powodu panującej grypy nie mogło wziąć udziału w uroczystości, jednak i one ciężko pracowały na wielu próbach. Jesteśmy wdzięczni również dorosłym grającym na instrumentach oraz tym śpiewającym; również i ten występ wywołał wzruszenie wśród uczestników Mszy św. Szczególne dziękujemy osobie, która przyczyniła się do powstania zespołów oraz Pani Karolinie; dziękujemy Państwu Burcanom, a także ich wspaniałym uczennicom oraz zespołowi „Jurkowianie” za uświetnienie naszej uroczystości. Podziękowania kierujemy również do pań, które przygotowały posiłki, obsługiwały gości i posprzątały po spotkani i gościom, którzy przynieśli poczęstunek.
Uroczystość, która zgromadziła blisko 160 osób, współfinansowana była ze środków finansowych pozyskanych z gminy Mszana Dolna w ramach realizacji zadania "W Łętowem dobrze żyć", na które OSP pozyskało dotację. Głównym celem tego projektu jest upowszechnienie kultury regionu, integracja społeczna mieszkańców, kształtowanie poczucia własnej tożsamości jako podstawy zaangażowania się w funkcjonowanie we własnym środowisku oraz aktywizacja osób starszych i samotnych.
Edyta Tromiczak - Krzanik