Jestem bezpieczny na wsi
Tradycyjnie już, honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wsparcia organizacyjnego udziela Państwowa Inspekcja Pracy.
Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z ich pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia.
Panowie: Jacek Bulanda i Janusz Zelek w ciekawy sposób przybliżyli uczniom temat, wyświetlając film o codziennych, czasem niedostrzeganych zagrożeniach, które mogą mieć tragiczne skutki. Podawali przykłady niewłaściwie lub nieostrożnie użytych maszyn i narzędzi, które mogą prowadzić do groźnych wypadków. Przedstawili także zagrożenia wynikające z użycia środków ochrony roślin i chemikaliów do produkcji żywności oraz niebezpieczeństwa związane z niedbałością gospodarzy (brak barierek, dostępne dla dzieci drabiny, wykopane doły, nieutwardzone podwórka itp.). Zwrócili też uwagę na zwierzęta, które niekiedy bywają nieprzewidywalne, pomimo że są oswojone. Na koniec rozdali wszystkim uczniom naszej szkoły książeczki Jestem bezpieczny na wsi.
Ta lekcja bezpieczeństwa na wsi uświadomiła wszystkim jakie jest ryzyko wypadków i ile zagrożeń czyha wokół, jeśli nie wyeliminujemy niewłaściwych w skutkach zachowań.
Wiedzę już mamy – podsumowują nauczyciele z lubomierskiej jedynki. Teraz wystarczy zakasać rękawy i wykonać pracę plastyczną. Do dzieła!
Katarzyna Wojtyczka