z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 - rejon Kasinka Mała

16/03/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 15348 razy
W tym roku już po raz 10 odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa (w Kasince Małej po raz piąty) pod hasłem DROGA (PIĘKNEGO) ŻYCIA. Tylko w 2017 roku w EDK wzięło udział ponad 50 tys. osób.

Uczestnicy podjęli wyzwanie w 11 państwach; 252 miastach (w tym m. in. w Kasince Małej ponad 150 osób).

Tegoroczna EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA – rejon Kasinka Mała - rozpocznie się 23.03.2018 roku (piątek) Mszą św. odprawioną w Kościele Nawiedzenia NMP w Kasince Małej o godz. 18:00, po czym uczestnicy wyruszą na całonocną wędrówkę, rozważając Misterium Męki Jezusa.

Po Mszy św., w kościele, będzie można odebrać pakiety startowe (rozważania, opis trasy i opaski odblaskowe). W tym roku uczestnicy mają do wyboru dwie trasy:  szlak św. Józefa do Kalwarii Zebrzydowskiej i szlak św. Rodziny do Szczyrzyca. Pierwszy wiedzie przez Lubień, Pcim, Stróżę, Pasmo Babicy, Harbutowice, Las Groby, Lanckoronę i Brody; ma 42 km długości i ponad 1000 m. przewyższenia. Drugi natomiast, typowo górski, prowadzi szlakami turystycznymi przez Lubień, Lubomir, Wierzbanowską Górę, Ciecień; ma 31 km długości i 1340 m. przewyższenia.

Motywacji do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej trzeba szukać we własnej duchowości. Należy jednak pamiętać, iż ciało i duch stanowią jedność, dlatego też osoby, które zdecydują się na udział w EDK powinny się do niej dobrze przygotować (zapoznać z przebiegiem trasy, zadbać o swoją kondycję fizyczną, odpowiedni ubiór, obuwie, spakowanie energetycznego posiłku na drogę itp.). Uczestnictwo w EDK ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijnej, a osoby decydujące się na udział w tym wydarzeniu robią to na własną odpowiedzialność.

W tym roku szacuje się, że nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności, każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km.

– EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku - mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca SZLACHETNEJ PACZKI.

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście.

Rozpoczyna się Mszą świętą, po której uczestnicy wychodzą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć niemal 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami; sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych.

Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

Marcin, autor jednego z tegorocznych rozważań EDK, tak mówi o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej:

Wielu ludzi żyje z dnia na dzień. A taki moment zatrzymania jakim jest EDK i ta noc, nieraz właśnie może stać się przełomem, że stanie się coś innego, przemyślę jakąś rzecz, znajdę w niej wartość i będę chciał już pójść za nią w życiu codziennym. Ta jedna noc może uczynić coś wielkiego, coś przyszłościowego tak naprawdę (…). To jest droga do przekroczenia siebie, czyli taka niezłomność w dążeniu do jakiegoś celu. Bycie dobrym mężem, (…) dobrym ojcem, w pracy bycie dobrym pracownikiem, realizowanie się w tym i bycie niezłomnym, w tej drodze, która jest cały czas przede mną (…).To nie chodzi o to, żebym ja tylko przeszedł to EDK i to zostało zapisane do moich annałów życia, tylko żeby to miało przełożenie potem na to co robię.

Chętni, którzy chcą wziąć udział w EDK, mogą to zrobić za pomocą strony

https://www.edk.org.pl/trasa-edk/888  lub https://www.edk.org.pl/trasa-edk/1462

Organizatorzy