Wiosna zakwitła feerią barw!
Na ten dzień każdy z nas czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy już nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. 21 marca w Szkole Podstawowej w Łętowem odbyła się uroczystość z okazji powitania wiosny. Wspólne święto pod hasłem „Wiosna, wiosna, ach to Ty’’ przygotowali uczniowie klasy czwartej i piątej pod kierunkiem swoich wychowawczyń . W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie tej placówki.
21 marca 2018 roku – według kalendarza to pierwszy dzień wiosny. Hmm, tak pierwszy dzień wiosny, a za oknem szaro, buro, a przede wszystkim biało i zimno… Ale w budynku łętowskiej szkoły było dużo ciekawiej. Była tam feeria barw! Na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych kwiaty, bazie, dekoracje; wszędzie widać wiosenne akcenty... W tym dniu nie obowiązywał nakaz noszenia strojów w stonowanych barwach, dlatego uczniowie mieli na sobie ubrania we wszelakich odcieniach – im bardziej kolorowo, tym lepiej i ciekawiej!
W tym roku pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy – informują organizatorzy święta. Głównym celem imprezy była integracja społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu tego wyjątkowego dnia i zabawie, rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody, angażowanie uczniów do aktywnego udziału w uroczystościach szkolnych i wdrażanie do kulturalnego zachowania podczas szkolnych świąt. I chociaż tego dnia za oknem królowała jeszcze zima, nie mogło zabraknąć jej symbolicznego pożegnania. Dlatego właśnie w sali gimnastycznej odbył się program artystyczny o tematyce wiosenno - ekologicznej przygotowany przez uczniów klas IV-V.
Pierwszym punktem programu artystycznego przygotowanego na tę okazję było przedstawienie przysłów dotyczących marca. Pokazano również scenkę „z życia klasy”, w której czwartoklasiści zaprezentowali swój talent aktorski; chłopcy wcielili się w rolę uczennic, a jedna z uczennic w rolę nauczycielki. Młodzi aktorzy zaaplikowali wszystkim dawkę „wiosennego humoru” przedstawiając inscenizację wierszy i prezentując się jako różne „wiosenne” zwierzęta. Występujący wnieśli na scenę mnóstwo pozytywnej energii, wywołując wśród widzów wielkie poruszenie i ożywienie. Nie zabrakło „wiosennej poezji”. Poprzez inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Przyjście wiosny” pięknie przywitano wiosnę. „Pani Wiosna”, zachęcona tym powitaniem, wkroczyła na salę ubrana w kolorową sukienkę, z kwiatami we włosach i bukietem krokusów. Swoim entuzjastycznym sposobem bycia przekonała wszystkie dzieci, że z pewnością zagości w szkole, a w końcu i na zewnątrz. Pod koniec występu dzieci uhonorowały wiosnę prezentując „wiosenne przysłowia”. Przedstawienie było ubogacone przerywnikami muzycznymi – piosenkami o wiośnie.
Bardzo atrakcyjnym punktem tego dnia był niesamowity pokaz sztuki walki taekwondo. Uczniowie oglądali go z zapartym tchem.
Jak podaje poradnik „Zdrowie” Taekwondo to tradycyjna sztuka walki w Korei. Nazwa dyscypliny składa się z 3 członów: tae, co oznacza uderzenie stopą, kwon – uderzenie pięścią i do oznaczającego sztukę lub drogę do osiągnięcia stanu intuicji wynikającego z doświadczenia umysłu i ciała. Taekwondo oryginalnie było stylem walki stosowanym w celach militarnych, a dopiero w XX wieku zyskało popularność jako sportowa sztuka walki. Adeptów tego stylu obowiązuje 5 zasad etycznych opracowanych przez mistrza Choi Hong Hi: grzeczność i uprzejmość, rzetelność i uczciwość, wytrwałość, samokontrola oraz odwaga. (http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/).
W tym dniu wiosna jeszcze nie dała się zauważyć na zewnątrz i była jakaś taka niemrawa, jednak my w naszej szkole byliśmy pełni radości i optymizmu – podsumowują łętowianie. Otoczeni wesołymi kolorami i z uśmiechem na ustach wołaliśmy „Witaj wiosno!” Pierwszy Dzień Wiosny, jak co roku, był niesamowity. Uczniowie wychodzili ze szkoły z uśmiechami na twarzach.
Całe spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń. 21 marca to naprawdę wyjątkowy dzień w kalendarzu roku szkolnego naszej szkoły – dodają. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i pomyślny przebieg imprezy dziękujemy.
Władysława Kozyra