z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie czytanie

28/05/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 7369 razy
Była to już trzecia edycja „Góralskiego czytania” na Ziemi Zagórzańskiej. 23 maja w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych zmagali się z gwarowymi tekstami „Zagórzańskiej czytanki”.

Do tej pory wydano cztery części gwarowych opowiadań: „Góralska czytanka”, „Orawska czytanka”, „Spiska czytanka” oraz  „Zagórzańska czytanka”.  Powstanie każdej z części czytanki wiązało się z ogromnym wysiłkiem twórców pragnących zachować gwarę regionu i utrwalić ją w świadomości dzieci i młodzieży. Jak podkreślają autorzy, bez czytelników wersy książki będą tylko  martwą literą góralskiej kultury.

Dzięki wsparciu trzech samorządów (Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź i Miasto Mszana Dolna), które objęły konkurs swoim patronatem, od trzech lat gości on na Ziemi Zagórzańskiej. Organizatorem tegorocznej edycji był Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce, przy współpracy z koordynatorami z Zespołu Placówek Oświatowych w Podobinie oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej.

Współorganizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie i Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Od tego roku Konkurs  Literacko – Plastyczny „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej ma rangę konkursu wojewódzkiego.

Przybyłych na konkurs uczniów z trzech gmin  przywitał zagórzańskimi przyśpiewkami Zespół Regionalny „Mali Łostowianie”. Zebranych powitała Dyrektor Janina Flig oraz władze Samorządowe: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Mszana Dolna  Bolesław Żaba oraz Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak.

Myślą przewodnią tegorocznego konkursu były słowa:Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują”. To właśnie przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej jest jednym z głównych celów konkursu. Aby młodemu uczestnikowi bardziej przybliżyć elementy kultury zagórzańskiej, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Jedną z nich była wystawa zabawek ludowych, zorganizowana przy współpracy z Miejskim Przedszkolem nr 2 w Mszanie Dolnej. Uczestnicy konkursu mogli także zaznajomić się z działalnością Stowarzyszenia „Zagórzańscy Pasjonaci”. Podczas spotkania członkowie Stowarzyszenia prezentowali swoją działalność oraz zachęcali do obejrzenia stanowiska z wyrobami rękodzielniczymi. Na najmłodszych uczestników w przerwie konkursu czekały tematyczne, regionalne kolorowanki przygotowane przez nastoletnią artystkę z Mszany Górnej, Marię Szarek. Można też było zrobić zdjęcie w tradycyjnych zagórzańskich strojach, dzięki monidłu, wypożyczonemu z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Zmagania konkursowe nad tekstem czytanki odbywały się w czterech grupach wiekowych. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania oraz akcentowania tekstów gwarowych, opowiadania treści gwarą oraz wysokim poziomem zrozumienia czytanego tekstu.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury złożone z lokalnych znawców i pasjonatów kultury zagórzańskiej oraz gwary regionu. W obradach komisji konkursowej uczestniczyli: Helena Flig, Jadwiga Zapała, Aneta Kujacz, Teofila Latoś, Krystyna Kornaś,  Wojciech Kaleta, Piotr  Lulek, Katarzyna Wacławik oraz  Hubert Rapciak. 

Spośród uczestników w każdej kategorii wiekowej jury konkursu wybrało tych, którzy gwarę regionu opanowali niemal do perfekcji.  W kategorii klasy I – III byli to mali zagórzanie:  Zofia Sater z Glisnego, Joanna Chorągwicka z Łostówki oraz Mikołaj Kuczaj z Poręby Wielkiej.

W kategorii klas IV – VI jury za najlepszych uznało pięciu uczniów: Kingę Zając z Podobina, Michała Wiewiórkę z Łostówki  oraz Jakuba Kuczaja, Karola Zapałę i Mateusza Palaca z Lubomierza. Wśród starszych uczniów triumfowali: Emilia Zapała z Poręby Wielkiej, Magdalena Mazgaj z Kasiny Wielkiej oraz Kamil Kowalczyk z Lubomierza. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowała Małgorzata Grzęda z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej.

Prace w części plastycznej konkursu, oceniło jury w składzie: Agnieszka Orzeł, Michał Liszka oraz Jan Choragwicki. Wśród najmłodszych za najlepszych ilustratorów tekstów gwarowych uznano: Kamila Kuczaja z Lubomierza, Annę Foltyńską z Łostówki, Aleksandrę Nawarę z Olszówki oraz Ewę Dorczak z Łętowego. W kategorii klasy IV – VI za swoje prace nagrody otrzymają Emilia Florek z Podobina, Karolina Pękała z Kasiny Wielkiej oraz Martyna Kuczaj z Lubomierza. Wśród nagrodzonych artystów znaleźli się także uczniowie klas  VII – VIII oraz gimnazjum: Edyta Ślaga z Kasiny Wielkiej, Jowita Potaczek z Podobina, Sylwia Czech z Poręby Wielkiej oraz Patrycja Palkij z Mszany Dolnej. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne doceniono prace Pauliny Zapały i Marceli Żurek z ZSP w Mszanie Dolnej.

Nagrody dla najlepszych uczestników konkursu zastana wręczone podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się odbędzie 11 czerwca 2019 r. o godz. 1000 w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Sponsorami nagród w konkursie są: Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Miasto Mszana Dolna oraz Powiat Limanowski. Konkurs wsparły także lokalne firmy: FligBud – Zakład Remontowo-Budowlany oraz Refas – Meble Szkolne. Dzięki temu, oprócz nagród dla zwycięzców, każdy z uczestników otrzymał upominek.

Przyszłoroczna edycja konkursu zostanie zorganizowana przez Zespół Szkół Miejskich w Mszanie Dolnej. Wiąże się to z wolą Włodarzy trzech zagórzańskich samorządów, aby organizacja konkursu corocznie była powierzana kolejnej z Gmin. Idei tej przyświeca pragnienie, aby konkurs ten w dalszym stopniu przyczyniał się do kształtowania  wartości  stanowiących dziedzictwo kulturowe regionu.

 

Tekst: Dorota Mucha
Zdjęcia: Agnieszka Józefiak