Kto swoją gminę zna najlepiej?
Jego pomysłodawczynią i inicjatorką jest Genowefa Hornik - Dyrektor tej placówki. Konkurs honorowym patronatem objął Wójt Gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba.
Do rywalizacji zgłosiło się sześć szkół z terenu gminy. Uczniowie, tworzący dwuosobowe drużyny, przybyli wraz ze swymi opiekunami.
Swoją obecnością organizatorów zaszczycili zaproszeni przez nich goście: Wójt Bolesław Żaba, Piotr Lulek, ksiądz proboszcz Jan Potoplak, Radny wsi Łętowe Krzysztof Niedojad, Sołtys Kazimierz Pajdo, sponsorzy i dyrektorzy szkół.
Nad prawidłowością przebiegu wszystkich etapów konkursu czuwała komisja, której przewodniczył regionalista i miłośnik ziemi zagórzańskiej – Piotr Lulek.
Zmagania wzbudzały wiele pozytywnych emocji wśród uczniów biorących udział w konkursie oraz sprawdzających ich znajomość słownictwa gwarowego, wiedzę geograficzno - przyrodniczą o tym regionie, czy znajomość najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie Gminy Mszana Dolna.
Ostatecznie laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Mateusz Flig i Marcelin Trybus (Szkoła Podstawowa w Łętowem, opiekun – Mirosława Jarosz);
II miejsce - Magdalena Kościelniak i Anna Pankiewicz (Zespół Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej, opiekun – Grażyna Szlaga);
III miejsce - Zofia Bieniek i Aleksandra Rapacz (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej, opiekun Marta Chudzikiewicz – Kubies).
Konkurs urozmaiciły występy artystyczne uczniów z Łętowego. Na scenie zaprezentowali się również „Mali Łętowianie”, a zespół regionalny, przedstawił scenkę o początkach nauczania w naszym regionie oraz tańce – m. in. krzyżak, kogucik i związane z tym regionem piosenki. Przed konkursową publicznością wystąpiła również: „Łętowska harmonia” - miejscowy zespół akordeonistów oraz zespół muzyczno - wokalny z piosenką „Hej, tam po górach”.
Konkurs nie odbyłby się bez nagród i darczyńców. Głównymi sponsorami nagród dla uczestników konkursu byli: Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, Sołectwo Łętowe, Małgorzata i Adam Dudzikowie, Beata i Adam Kubikowie, Stanisława i Edward Kołodziejczykowie, Anna i Grzegorz Kołodziejowie, Monika i Piotr Kołodziejowie, Anna i Janusz Myszowie, Maria Niedojad, Monika i Janusz Potońcowie, Edyta i Grzegorz Tromiczakowie oraz Teresa i Paweł Trybusowie.
Nasze spotkanie było także okazją do złożenia podziękowań Kazimierzowi Pajdo, który kończy swą kadencję sołtysa wsi Łętowe – informują organizatorzy spotkania. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łętowem Genowefa Hornik wyraziła swą wdzięczność za okazywaną szkole przychylność, wsparcie i pomoc, a uczniowie zadedykowali wiersz „Nasz sołtys” oraz życzenia „Wszystkiego, dobrego życzymy, życzymy”.
Gratulujemy uczestnikom konkursu i ich opiekunom, dziękując jednocześnie wszystkim,
za ogromny wkład w realizację konkursu i przyczynienie się do sukcesu organizacyjnego całej społeczności szkolnej – podkreślają organizatorzy imprezy - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki oraz jury konkursowe. Liczymy na dalszą współpracę. Do zobaczenia za rok!
Agata Florek