z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Sukces Zespołu „Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej

30/10/2012, dodał: Magda Polańska czytano: 2108 razy

Na XXXVIII Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza”  Zespół Regionalny „Kasinianie –Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej zajął I miejsce za występ z programem „Witacka Stryka”.

Ponadto muzycy zespołu startujący w konkursie kapel otrzymali Nagrodę Specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji”.
Zespół działa już ponad 40 lat. Początki jego historii sięgają lat siedemdziesiątych.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.:
Złotej, Srebrnej i Brązowej Ciupagi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Złotych Spinek Góralskich przeglądów Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, Złotych i Srebrnych Serc Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Laureatem Spotkań Góralskich pod Jaworzyną w Krynicy, a także wielokrotnym uczestnikiem i zdobywcą nagród Limanowskiej Słazy .
Koncertował nie tylko w Polsce, ale także: w Danii, Francji, Rosji, Czechosłowacji, na Węgrzech , w RFN , Jugosławii, Belgii, Bułgarii, Ukrainie, Austrii, Litwie, Chorwacji, Słowacji i we Włoszech.
Prezentował w swoich programach doroczne zwyczaje i obrzędy górali zagórzańskich: „Wesele”, „Cepiny”, „Dobranockę”, „Przenosiny”, „W karcmie”
„Na len, na konopie”, „Ograbek”, „Oskubek”, „Młockę” „Dziady śmigusie”, „Wieczór andrzejkowy”, „Na polanie, w lesie”, „Przez to kasińsko wieś”, „Po kolędzie” i inne.
Obecnie Zespół funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Kasina Wielka przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Kierownikiem zespołu jest Stanisław Chrustek, muzykę prowadzi –Adam Rusnarczyk , tańce - Andrzej Ciężadlik.
Program „Witacka Stryka” opracowała Maria Drąg przy współpracy członków zespołu.
Wyjazd zespołu na „Limanowską Słazę” sfinansowany został ze środków Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Tegoroczny Festiwal odbył się w dniach 25–28 października 2012 r. w Limanowskim Domu Kultury, na którego scenie wystąpiło w 84 punktach programu łącznie 648 osób: 13 zespołów regionalnych (7 dorosłych i 6 dziecięcych), 2 grupy obrzędowe, 18 muzyk (10 dorosłych, 6 młodzieżowych i 2 dziecięce); 8 instrumentalistów (6 dorosłych, 1 młodzieżowy i 1 dziecko), 14 śpiewaków solistów (8 dorosłych, 2 młodzieżowy, 4 dzieci), 11 grup śpiewaczych (7 dorosłych, 2 młodzieżowe i 2 dziecięce), 14 gawędziarzy (10 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci) oraz 4 mistrzów z uczniami.

Występy artystów obejrzała i wnikliwie oceniała komisja konsultantów, w skład której weszli: Aleksandra Szurmiak - Bogucka – etnomuzykolog, Michalina Wojtas – choreograf, Benedykt Kafel – etnograf oraz Artur Czesak – dialektolog.

red. Elżbieta Ciężadlik

 

Zdjęcia
 


„Rabianie” na Limanowskiej Słazie