Wymiana na „szóstkę”
Gimnazjum w Kasinie Wielkiej (pow. Limanowa) jako jedyne z Gminy Mszana Dolna z województwa małopolskiego przeszło gęste sito aplikacyjne i zakwalifikowało się do europejskiego programu „Comenius” finansowanego przez Unię Europejską.
Projekt ten promuje naukę języków obcych i polega na uczniowskich wizytach zagranicznych, podczas których poznają oni uroki oraz biogramy najznamienitszych postaci danego kraju. W ramach programu wymiany zaplanowano cztery spotkania (każde w innym państwie). Pierwsze odbyło się w dniach 15 – 20 października br. właśnie w Kasinie Wielkiej, gdzie – dzięki uprzejmości tutejszych mieszkańców - przebywało trzydzieścioro uczniów (wraz z nauczycielami) z Hiszpanii, Francji i Niemiec. W trakcie pobytu zagraniczni goście zwiedzili Kraków, Zakopane, Oświęcim oraz Mszanę Dolną, gdzie ugościł ich gospodarz gminy – Wójt Bolesław Żaba. Walory Zagórza odkrył przed uczestnikami film „Piękna dwudziestoletnia”, który jest multimedialną wizytówką promującą dokonania tutejszych mieszkańców: przedsiębiorców, władz gminy, artystów, licznych zespołów regionalnych i orkiestr dętych. Szczególne wrażenie wywarła na nich dawna stolica Rzeczypospolitej, no i – oczywiście – Kasina Wielka. Podczas wizyty uczniowie szkół partnerskich mieli możliwość obserwacji lekcji i porównania metod nauczania oraz uczenia się. Uczestniczyli także w pierwszej w życiu lekcji języka polskiego oraz uczyli się tańczyć poloneza, co zwiększyło motywację do nauki naszego języka, historii, pomogło również w rozwijaniu umiejętności komunikacyjno-technologicznych.
Nauczyciele, uczniowie i rodzice zgodnie przyznali, iż wymiana udała się na „szóstkę”, a pobyt Europejczyków uznać należy za owocny. Uczestnicy już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania, które odbędzie się w kwietniu 2013 roku we Francji, następnie w Niemczech i Hiszpanii. Poza zagranicznymi wizytami uczniów, dwuletnią współpracę szkół dopełni zorganizowanie wideokonferencji, wystaw prac artystycznych, przedstawień teatralnych, wywiadów i innych przedsięwzięć, dzięki którym europejscy rówieśnicy „zasmakują” kultury i dziedzictwa poszczególnych narodów-partnerów, co przecież przełożyć na oceny się nie da, a przynieść może bezcenne rezultaty.
Koordynator: Maria Skowronek
red. Marcin Kowalski