Górale na Jasnej Górze
Także i w tym roku, 1. września, wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników i Święcie Dziękczynienia za Plony. Głównym punktem jasnogórskich dożynek była uroczysta Suma, której przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Jej rozpoczęcie poprzedziły prezentacje zespołów ludowych, chórów oraz kasinczańskiej orkiestry. W takt maryjnych pieśni i zagórzańskich melodii wygrywanych przez „Echo Gór” powoli błonia jasnogórskie zapełniały się wieńcami i darami dożynkowymi; nie zabrakło wśród nich delegacji pielgrzymów z Kasinki Małej - Zagródca zdążających do ołtarza również z wieńcem dożynkowym i darami ołtarza.
Przybyłych do Częstochowy w ten dzień o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry witał tymi słowami: W tym szczególnym dniu, 1. września, przychodzimy na Jasną Górę, stajemy u bram Domu Matki, która wszystkich nas zna. Polscy rolnicy pielgrzymują dziś do tego miejsca, o którym 40. lat temu powiedział św. Jan Paweł II, że tu bije serce narodu w sercu Matki, i że tutaj zawsze byliśmy wolni.
Po udziale we Mszy św. i złożeniu wieńców górale udali się marszem do wyjścia. Wśród tysięcy obecnych pielgrzymów zdążyli w skupieniu uklęknąć przed Obrazem Czarnej Madonny, bo jak sami twierdzą – to nie Sylwester, lecz właśnie możliwość zagrania u stóp Jasnogórskiej Pani jest momentem wieńczącym cały przeżyty rok, za który dziękujemy i prosimy o kolejny okres, pełen łask jej Syna.
Klaudia Gawronek
fot. arch. Orkiestry Dętej Echo Gór, Stanisław Polański, Józef Majkowski