Chwała Bohaterom!
W 2019 roku mija 76. rocznica śmierci 11 członków Ruchu Oporu AK Oddziału „Mnich” z Mszany Dolnej rozstrzelanych 14 listopada 1943 roku w Kasinie Wielkiej (przez hitlerowską ekspedycję SS) oraz rozstrzelanych w dniu 23 grudnia 1943 roku, również w Kasinie Wielkiej, dziewięciu bezimiennych gimnazjalistów przywiezionych na miejsce zbrodni z więzienia w Nowym Sączu.
Nazwiska rozstrzelanych 14 listopada 1943 r. mieszkańców Mszany Dolnej znalazły się na „Afiszach śmierci”*, które obwieszczały listę osób skazanych na śmierć. Więziono ich w krakowskim areszcie na ul. Montelupich od 16 września i 31 października ‘43r. po aresztowaniach w Mszanie Dolnej. Później przewieziono ich do więzienia w Nowym Sączu. Nazwiska osób skazanych na rozstrzelanie wywieszone były na tablicach w Mszanie Dolnej i odczytane przed egzekucją. Byli to:
- Aleksandrowicz Jan, lat 38 (kowal, zam. przy ul. Sądowej)
- Godziński Karol, lat 31 (urzędnik, zam. przy ul. Kolejowej)
- Łabuz Stefan, lat 30 (kierowca samochodu firmy C. Warchanek)
- Sianowski Marian, lat 37 (urzędnik, zam. przy ul. Starowiejskiej)
- Skąpski Jerzy, lat 24 (student UJ, zam. w Mszanie Dolnej, a pochodzący z Krakowa))
- Stabrawa Stefan, lat 29 (student prawa UJ, bratanek ks. Józefa Stabrawy – proboszcza parafii Mszana Dolna; zam. przy ul. Orkana)
- Stefaniak Marian, lat 34 (ogrodnik, zam. w Rynku)
- Reyman Tadeusz, lat 25 (podchorąży, lotnik; w czasie okupacji ukrywał się u hr. Marii Krasińskiej)
- Tomasik Jan, lat 24 (zam. w Limanowej)
- Łabuz Józef, lat 25
- Tokarz Stanisław (zam. w Obidzy).
Wszyscy zginęli za Ojczyznę w odwet za likwidację volksdeutschy: Michała Remera – kierownika kamieniołomu w Kasinie Wielkiej i Jana Kowalczyka – wójta tej miejscowości (10 osób za śmierć Remara, a jedna – za Kowalczyka) przez członków organizacji partyzanckiej „Mnich” z Mszany Dolnej. Po interwencji żony Jana Kowalczyka na gestapo w Nowym Sączu, w dniu 23 grudnia 1943r. w Kasinie Wielkiej, przed domem wójta, zostali rozstrzelani bezimienni gimnazjaliści. Pochowano ich w mogile w pobliżu miejsca egzekucji.
Ostatnią modlitwę przed egzekucjami poprowadził ks. Jan Gimiński, miejscowy wikariusz.
Mieszkańcy Kasiny Wielkiej byli przez hitlerowców zmuszeni do oglądania egzekucji wykonanej przez pluton egzekucyjny SS w bramie dworskiej, nieopodal drogi. Mimo stanowczego zakazu Niemców, aby ciał rozstrzelanych nie grzebać, Katarzyna Kowalczyk, z d. Piwowarska, razem z Sebastianem Skowronkiem i Marcinem Śmieszkiem, przeniosła zwłoki do swojej piwnicy nad potokiem „Młynkowskim” i tam ich pochowano. Wykazała się niezwykłą odwagą. Narażała bowiem przez swoje postępowanie życie swoje i swojej rodziny.
Ciała pomordowanych doczekały się ekshumacji w dniu 21 kwietnia 1945r. Pochowano ich uroczyście we wspólnej mogile w centralnym miejscu cmentarza parafialnego w Mszanie Dolnej (oprócz zwłok Jerzego Skąpskiego, którego rodzina pochowała na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie). Uroczystość ta była niebywałą manifestacją patriotyczną ludności Mszany Dolnej i okolic.
30 września 1943 roku w okolicach Turbacza zginął kpt. Władysław Szczypka, dowódca pierwszego Oddziału AK „Mnich”. On również został pochowany we wspólnej mogile na mszańskiej nekropolii.
Pomnik ofiar ozdobiono rzeźbami symbolizującymi męczeństwo narodu polskiego i jego walkę o wolność. W centralnej części pomnika umieszczono urnę z prochami ofiar obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince wraz z ziemią spod ściany śmierci bloku 11 obozu. Odsłonięcie pomnika odbyło się 31 października 1948 roku. Jego autorem był artysta – rzeźbiarz z Mszany Dolnej – Władysław Jania. Ufundowało go społeczeństwo Mszany Dolnej czcząc w ten sposób pomordowanych w latach 1939 – 1945 przez okupanta hitlerowskiego mszańskich obywateli.
Historię ekshumacji zwłok w Kasinie Wielkiej oraz przeniesienia ich do Mszany Dolnej i budowy pomnika udokumentował przed laty Franciszek Knapczyk:
Staraniem Księdza Stanisława Kosturka, wikarego w parafii mszańskiej od pierwszych lat okupacji niemieckiej, powstał Komitet, który za cel swojej działalności przyjął ekshumację zwłok ofiar terroru niemieckiego, z różnych miejsc tutejszego terenu i ich zgromadzenie w jednej mogile na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej. Postanowiono przede wszystkim przenieść zwłoki ofiar egzekucji, przeprowadzonej przez gestapo w Kasinie Wielkiej w dniu 14 listopada i 23 grudnia 1943 r.
Jak wynika z zapisu w księdze zgonów Urzędu Parafialnego w Kasinie Wielkiej, dokonanego przez Księdza Jana Gimińskiego administratora Parafii Kasina Wielka [jak wspominają mieszkańcy Kasiny Wielkiej Kapłan ten modlił się ze skazanymi przed egzekucjami] – w dniu 21 kwietnia 1945 r. dokonano ekshumacji z dwóch mogił, znajdujących się niedaleko Kościoła parafialnego, zwłok 19 Polaków, bohaterów, rozstrzelanych w Kasinie Wielkiej przez hitlerowską ekspedycję S.S. /tzw. Gestapo/. Zwłoki zostały pogrzebane na cmentarzu w Mszanie Dolnej dnia 22 kwietnia 1945 r. przez Księdza Infułata Skalskiego, administratora parafii Mszana Dolna.
Trumny ze zwłokami zamordowanych przez niemieckiego okupanta, na furmankach przybranych zielenią, w olbrzymim kondukcie pogrzebowym, z udziałem licznego duchowieństwa i paru tysięcy uczestników, przewiezione zostały z Kasiny Wielkiej do Mszany Dolnej.
Ludność Kasiny Wielkiej odprowadziła zwłoki pomordowanych do granicy z Mszana Dolną, t. j. do Przymiarek, gdzie nastąpiło uroczyste ich przyjęcie przez parafian mszańskich z udziałem duchowieństwa. Była to wielka uroczystość o charakterze patriotycznym. Po raz pierwszy po wybuchu II wojny światowej, dzwony kościoła mszańskiego – swym donośnym głosem witały ofiary terroru hitlerowskiego, sprowadzone do Mszany Dolnej. (…)
Ciała pomordowanych pogrzebano w zbiorowej mogile, zlokalizowanej w centralnej części cmentarza mszańskiego, do której przeniesiono również zwłoki partyzantów poległych, a pogrzebanych uprzednio w innych częściach cmentarza lub poza nim.
Z inicjatywy miejscowego społeczeństwa, w czynie społecznym, przy niemałym nakładzie środków finansowych i przy pokonaniu dużych trudności materiałowych, na zbiorowej mogile – wybudowano okazały pomnik, dla uczczenia poległych w walce i ofiar terroru germańskiego.
Projektantem i wykonawcą pomnika był artysta rzeźbiarz, pochodzący z tutejszego terenu, a w Warszawie zamieszkały – Władysław Jania, syn Szymona i Anny, zamieszkałych w Słomce.
Wśród wymienionych na tablicach są osoby rozstrzelane przez wojska niemieckie w pierwszych dniach okupacji, osoby aresztowane przez okupanta, rozstrzelane lub zamęczone w obozach koncentracyjnych oraz polegli na tutejszym terenie partyzanci polscy. (…)
W okresie od ekshumacji zwłok do zbiorowej mogiły, do budowy pomnika, na mogile postawiono krzyż brzozowy z tablicą informacyjną”.
Dla upamiętnienia miejsca egzekucji w Kasinie Wielkiej przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 w latach 70 – tych XX w. wybudowano pomnik, który w późniejszym okresie uległ zniszczeniu.
W dniu 12 grudnia 2018r. w kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej ks. proboszcz Jerzy Raźny odprawił Mszę św. w intencji pomordowanych przez Niemców w 1943 r. żołnierzy AK, którzy za Ojczyznę oddali to, co mieli najcenniejsze – własne życie. Takie uroczyste Msze św. są odprawiane co 5 lat. W nabożeństwach uczestniczą przedstawiciele rodzin ofiar.
Cześć ich pamięci!
Na podstawie dokumentów i wspomnień Franciszka Knapczyka opracował córka Anna Knapczyk
Bibliografia:
- Franciszek Knapczyk „Wspomnienia z okresu II wojny światowej z lat 1939 - 1945”
- Stanisław Dąbrowa – Kostka „Hitlerowskie Afisze Śmierci”, Krajowa Agencja Wydawnicza w Krakowie, 1983
------------------
*Afisze śmierci – Rozporządzenie gubernatora GG Hansa Franka z dnia 2 października 1943 roku „O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”. Sankcjonowało ono stosowanie kary śmierci za wszelkie czyny uznane za wymierzone w niemiecki ład.
Afisze śmierci, skan z opracowania "Hitlerowskie afisze śmierci" Stanisław Dąbrowa - Kostka;
Krajowa Agencja Wydawnicza w Krakowie, 1983
kpt. Władysław Szczypka, dowódca Oddziału Partyzanckiego MNICH (ur. w Mszanie Górnej)
- fot. ze zbiorów A. Knapczyk
Kondukt pogrzebowy ofiar egzekucji w Kasinie Wielkiej (ze zbiorów A. Knapczyk)
Strona z: "Wspomnienia z okresu II wojny światowej z lat 1939 - 1945 Franciszek Knapczyk"
dokumentująca pogrzeb rozstrzelanych w Kasinie Wielkiej (ze zbiorów A. Knapczyk)
Pierwsza mogiła ofiar II wojny światowej zlokalizowana na cmentarzu w Mszanie Dolnej
(fot. ze zbiorów A. Knapczyk)
Pomnik ofiar II wojny światowej zlokalizowany na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej
(fot. ze zbiorów A. Knapczyk)