Spotkanie środowisk działających na rzecz trzeźwości
W listopadową sobotę w Mszanie Dolnej odbyło się spotkanie środowisk działających na rzecz trzeźwości. Na zaproszenie Wójta Gminy Mszana Dolna odpowiedziało 117 osób, przedstawicieli różnych grup, instytucji i organizacji, dla których Trzeźwość jest wartością godną pielęgnowania i promocji.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej.
Ksiądz Mirosław Żak-duszpasterz trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej w homilii rozwinął myśl Papieża Benedykta XVI z przemówienia do młodzieży na Błoniach w Krakowie:
„W sercu każdego człowieka, moi przyjaciele, jest pragnienie domu. Tym bardziej młode serce przepełnia przeogromna tęsknota za takim domem, który będzie własny, który będzie trwały, do którego będzie się nie tylko wracać z radością, ale i z radością przyjmować każdego przechodzącego gościa. To tęsknota za domem, w którym miłość będzie chlebem powszednim, przebaczenie koniecznością zrozumienia, a prawda źródłem, z którego wypływa pokój serca. To tęsknota za domem, który napełnia dumą, którego nie trzeba będzie się wstydzić i którego zgliszczy nigdy nie trzeba będzie opłakiwać. To pragnienie jest niczym innym jak tęsknotą za życiem pełnym, szczęśliwym, udanym. Nie lękajcie się tej tęsknoty! Nie uciekajcie od niej! Niech was nie zniechęca widok domów, które runęły, pragnień, które obumarły. Bóg Stwórca, dając młodemu sercu ogromną tęsknotę za szczęściem, nie opuszcza go w mozolnym budowaniu domu, któremu na imię życie.”
Dalsza część spotkania miała charakter integracyjny i szkoleniowy.
W centrum konferencyjnym STING zgromadzili się przedstawiciele:
• Rady Gminy Mszana Dolna
• Dyrektorzy szkół, pedagodzy szkolni, wychowawcy oraz licznie reprezentowane grono nauczycielskie
• absolwenci Studium Apostolstwa Trzeźwości,
• przedstawiciele grup samopomocowych Anonimowych Alkoholików oraz grupy Al-Anon
• członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przemocy domowej
• pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej
• przedstawiciele Policji
• Kuratorzy Sądowi
• pracownicy Gminnego Punktu Konsultacyjnego ds. Uzależnień i Przemocy
• członkowie Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wójt Gminy Bolesław Żaba witając gości powiedział:
„Traktuję to spotkanie jako okazję do wyrażenia uznania i podziękowania za zaangażowanie każdego z Was w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Jesteście Państwo ważnym ogniwem strategii rozwiązywania problemów społecznych, które jest ważnym zadaniem własnym Gminy Mszana Dolna, którą jako Wójt reprezentuję.”
Organizatorzy zadbali, aby spotkanie wzbogaciło uczestników o nową wiedzę i umożliwiło szersze spojrzenie na niektóre kwestie. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu Pana Marka Hanusza, człowieka doświadczonego w pracy z osobami uzależnionymi. Wyjaśniając mechanizmy uzależnienia podkreślił on profilaktyczne znaczenie miłości, dobrych relacji w rodzinie, atmosfery wychowania budującej i podtrzymującej poczucie własnej wartości u dziecka.
Pani Katarzyna Świerzewska prowadząca kolejną część spotkania przekazała ważne fakty poparte badaniami naukowymi na temat Płodowego Zespołu Alkoholowego (FASD).
Ze spotkania wyszliśmy przekonani, że nawet niewielka dawka alkoholu spożyta przez ciężarną kobietę może w sposób nieodwracalny uszkodzić płód i spowodować nieprawidłowości w rozwoju jej dziecka.
Pani Katarzyna prosiła aby wszyscy, a przede wszystkim nauczyciele, przekazywali tę wiedzę osobom młodym, które jeszcze nie rozpoczęły prokreacji. Wspólnie obejrzeliśmy fragment filmu o FASD „Wieczne dziecko”, otrzymaliśmy również materiały informacyjne w formie broszur – podsumowują organizatorzy konferencji.
W kontekście nadchodzącego święta odzyskania przez Polskę niepodległości, zrodziło się hasło „Brońmy trzeźwości jak niepodległości”.
red. Anna Petrycka