Pięć zagórzańskich organizacji z dofinansowaniem na realizację swoich projektów
Na liście rankingowej znalazło się pięć podmiotów ekonomii społecznej z obszaru Gminy Mszana Dolna, których projekty zostały bardzo wysoko ocenione przez ekspertów. Listę zwycięzców otwiera Koło Gospodyń Wiejskich w Łętowem, które na realizację projektu „Warsztaty kulinarne z przygotowania tradycyjnych potraw zagórzańskich sposobem na rozszerzenie działalności odpłatnej Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem” uzyskało największą ilość punktów spośród wszystkich złożonych do konkursu ofert (85 złożonych wniosków, z czego do oceny dopuszczono 82 projekty). Na trzecim miejscu znalazła się Fundacja na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z projektem „Zwiększenie potencjału Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej poprzez przygotowanie i przetestowanie oferty – odpłatnych warsztatów kulturowych >Jak to bywało na zagórzańskim szałasie – zwyczaje i obrzędy pasterskie< i >Skąd biorą się tradycyjne zagórzańskie sery?<”. Równie wysokie, piąte miejsce na liście rankingowej przypadło Stowarzyszeniu Zagórzańska Kraina, które w ramach programu zrealizuje projekt „Warsztaty plenerowe na ścieżce >Od kwiatowego koszyka do miodu i słoika< sposobem na zwiększenie potencjału Stowarzyszenia >Zagórzańska Kraina<”. Na 19 miejscu uplasowali się Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników z projektem „Poszerzamy umiejętności i wprowadzamy nową ofertę”. Listę organizacji z terenu Gminy Mszana Dolna, którym przyznano dofinansowanie w ramach programu MOWES zamyka Klub Jeździecki Apacz (21 miejsce na 36 zwycięskich projektów) – który pozyskał dofinansowanie na „Szkolenie koni sportowych”.
Warto tutaj podkreślić, że wszystkie zagórzańskie organizacje, które znalazły się na liście rankingowej 1 edycji projektu MOWES, bardzo mocno zaangażowane są w budowę marki Gminy Mszana Dolna „Zagórzańskie Dziedziny”, a ich projekty będą stanowiły uzupełnienie oferty turystyczno – wypoczynkowej marki.
Dodatkowo na liście rezerwowej znalazło się kolejnych pięć zagórzańskich organizacji, którym zbrakło kilku punktów, aby otrzymać dofinansowanie. Z przyczyn formalnych niestety do programu nie zakwalifikowano dwóch podmiotów z tego terenu. Mają one szansę na poprawę i udział w Kolejnym Konkursie Grantowym na inicjatywy w obszarze ekonomii społecznej w 2021 roku.
Szczegóły dot. złożonych wniosków i ilości punktów uzyskanych przez poszczególne organizacje można zobaczyć klikając w link http://www.mila.org.pl/pl/aktualnosci/owes-subregion-nowosadecki/718-wyniki-programu-grantowego-edycja-1-2020r-wyniki-prac-komisji-oceny-wnioskow-grantowych
Magda Polańska