Trzecioklasiści z Mszany Górnej poznają stolicę
W pierwszej połowie września 2012r, prawie sześćdziesięcioosobowa grupa uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.
Pierwszego dnia młodzież wraz z opiekunami udała się do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń w laboratoriach: chemicznym, biologicznym, fizycznym, pracowni robotycznej oraz eksperymentowanie na interaktywnych wystawach.
Na drugi dzień zwiedzanie stolicy młodzież rozpoczęła od wizyty w Łazienkach i Sejmie. Grupa została oprowadzona po gmachu przy ulicy Wiejskiej przez pracowników kancelarii Pani poseł Anny Paluch. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście oraz wizyta przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Z okien autokaru można było obejrzeć Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy.
Późnym popołudniem przybyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie poprzedziła projekcja filmu 3D „Miasto Ruin”. Film przedstawia zburzoną i wyludnioną Warszawę wiosną 1945 z perspektywy lotu samolotem. Realizacja filmu, która trwała ponad dwa lata, była sporym wyzwaniem dla jej twórców. Wymagała m. in stworzenia 63 tys. ręcznie wymodelowanych ruin budynków, nad którymi pracowała ekipa 30 grafików.
Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku, poprzez okupację, akcję „Burza”, przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku, a skończywszy na losach powstańców w PRL. Wraz z przewodnikiem poruszaliśmy się w scenerii sprzed ponad 60. lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej Stolicy.
Kompozycja ekspozycji muzealnej oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość.
Przez 2 dni pogoda dopisywała, dzięki czemu udało się zwiedzić wszystkie miejsca, które zaplanowano w programie wycieczki. Była to wspaniała lekcja inspiracji i historii.
Opr. Elżbieta Kubik