z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Lekcja żywej historii na Suchej Polanie

20/09/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1835 razy

W tegorocznych obchodach 68 rocznicy walk partyzanckich z wojskami niemieckimi w rejonie Łysiny uczestniczyli członkowie Szkolnego Koła Turystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej, uczniowie z klas od III – VI.


Głównym akcentem uroczystości na Suchej Polanie była msza święta odprawiona w intencji poległych partyzantów. Wzięły w niej udział tłumy ludzi - między innymi kombatanci, poczty sztandarowe, harcerze, przedstawiciele lokalnych samorządów, młodzież i dzieci z okolicznych szkół oraz kompania honorowa Wojska Polskiego. To piękne, że z roku na rok jest na Suchej Polanie coraz więcej osób. Organizatorem uroczystości na Suchej Polanie oraz towarzyszącego jej XXII Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich był Stanisław Cichoń z myślenickiego oddziału PTTK. Po mszy świętej oficer Wojsk Powietrzno-Desantowych z Krakowa odczytał Apel Poległych, po czym oddział WP oddał 3 salwy honorowe. Pod pomnikiem poległych partyzantów złożono okolicznościowe wieńce, kwiaty i znicze.
Już po raz drugi podczas uroczystości na Suchej Polanie zorganizowana została inscenizacja walk pomiędzy partyzantami, a wojskami niemieckimi. Bardzo realistycznie odegrano scenę batalistyczną, przedstawiającą starcie partyzantów AK z patrolem niemieckim, wyposażonym w motocykl BMW z czasów II Wojny Światowej z zainstalowanym karabinem maszynowym. Całość przygotowana została przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej z Tarnowa i Krakowa. Rekonstrukcja to doskonały pomysł. Choć nie była zbyt widowiskowa to i tak mogliśmy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w tamte, trudne lata okupacji.
Przełęcz Sucha Polana to pamiętne miejsce zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej obwodu „Murawa” - DĄB, ODWET, POTOK, SZCZERBIEC, ŚMIAŁY, LISOWCZYCY, POŚCIG, PRĄD, SZKOLENIOWY, ŻÓŁW.
W 1944r. podczas największej bitwy z wojskami hitlerowskimi nastąpiła pacyfikacja żołnierzy AK. Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich ma upamiętniać tych, którzy walczyli o to, aby dziś Polska mogła być niepodległa. Obecność tutaj to obowiązek każdego mieszkańca Małopolski.


Opr. Barbara Tokarz
 

zdjęcia