O edukacji globalnej, czyli jak każdy z nas może zmieniać świat
Jego głównym organizatorem był zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Udział w przedsięwzięciu pozwolił na wprowadzanie elementów edukacji globalnej na lekcjach wiedzy o społeczeństwie w klasie ósmej.
Szkoła w Łostówce otrzymała materiały i pliki merytoryczne, które pozwoliły na przeprowadzenie ciekawych zajęć w trakcie lekcji w szkole, ale również podczas nauczania zdalnego. W ramach realizacji programu poruszono m. in. zagadnienia związane z najważniejszymi problemami współczesnego świata i sposobami na wprowadzanie zmian w naszym zachowaniu i przyzwyczajeniach. Tematy lekcji szkolnych dotyczyły m.in.: ochrony środowiska, tolerancji, ekonomii, polityki:
1. Zmiana perspektywy – mapy świata;
2. Wirtualna woda;
3. Refleksja nad turystyką i zjawiskiem zwiedzania biedy;
4. Elektrośmieci oraz skończone zasoby w produkcji elektroniki;
5. Globalna sprawiedliwość ekonomiczna na przykładzie czekolady;
6. Czy wszyscy ludzie mają takie same potrzeby?;
7. Krytycznie o kolonializmie;
8. Kryzys klimatyczny;
9. Katastrofy klimatyczne a bogactwo krajów;
10. Uchodźstwo.
Naszej szkole udało się spełnić wymogi programu oraz złożyć w terminie raport, dlatego właśnie nasza placówka otrzymała zaświadczenie, a osoby uczestniczące w przedsięwzięciu – pamiątkowe naklejki – informuje szkolna koordynatorka akcji. Najważniejszym jednak celem programu było uwrażliwienie młodych ludzi na problemy współczesnego świata i pomoc w zrozumieniu i kierowaniu się w życiu słowami laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 r. Wangari Maathai - „To małe rzeczy, które robią zwykli ludzie zmieniają świat”.
Anna Stanisławska