100 - lecie Orkiestry Dętej „Echo Gór” z Kasinki Małej
W niedzielę, 29 lipca, Kasinka Mała świętowała jubileusz 100 – lecie powstania, założonej z inicjatywy Marcina Wróbla w 1912 r., orkiestry dętej, która dzisiaj pod nazwą „Echo Gór” jest wizytówką wsi, gminy i regionu oraz ambasadorem muzykowania i zagórzańskiego stroju poza granicami Polski.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym sprawowaną przez ks. proboszcza, Józefa Maciążkę i ks. wikarego, Konrada Kozioła. Po niej, na placu przy Zespole Placówek Oświatowych, odbyły się główne uroczystości przeprowadzone zgodnie z ceremoniałem strażackim przez dowódcę uroczystości st. asp. Wojciecha Bogacza. Prezes OSP, Stanisław Główka, powitał licznie przybyłych zaproszonych gości, a wśród nich: dh Leonardę Bogdan - kierownika działu programowo- szkoleniowego ZG ZOSP RP, bryg Grzegorza Janczego - komendanta Powiatowego PSP w Limanowej, dh. Kazimierza Czyrnka - Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Krakowie, Barbarę Dziwisz - Radną Sejmiku Województwa Małopolskiego, Franciszka Dziedzinę - Wicestarostę Limanowskiego, Ewę Filipiak - radną Powiatu Limanowskiego, Bolesława Żabę - Wójta Gminy Mszana Dolna, Tadeusza Klimka - Zastępcę Wójta, Jana Chorągwickiego - Przewodniczącego Rady Gminy Mszana Dolna, Stanisława Potaczka – byłego Wójta Gminy Mszana Dolna, Tadeusza Patalitę - Prezesa Zarządu Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Mszanie Dolnej, kasinczańskich radnych i panią sołtys, druhów strażaków z jednostki OSP w Kasince Małej, ks. Józefa Maciążkę – proboszcza kasinczańskiej parafii, Tadeusza Ciężarka – prezesa orkiestry z Gdowa, przyjaciół muzyków - Zdzisława Lubonia, Eugeniusza Faracika, Kazimierza Górnickiego i Orkiestrę Dętą z Głubczyc oraz orkiestrę „Sami Swoi” z Zagródca, sponsorów, dobrodziejów i zasłużonych sympatyków orkiestry, byłych i obecnych członków orkiestry oraz straży pożarnej wraz z rodzinami, a także wszystkich mieszkańców Kasinki Małej i okolic. Kapelmistrz orkiestry przypomniał historię zespołu.
Momentem szczególnie uroczystym było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Prezydent RP, na wniosek Wójta Gminy Mszana Dolna – p. Bolesława Żaby, odznaczył Kapelmistrza orkiestry - Franciszka Leżańskiego – Złotym Krzyżem Zasługi. Z uwagi jednak na nieobecność Wojewody Małopolskiego, któremu rozliczne obowiązki i podjęte wcześniej zobowiązania uniemożliwiły przybycie na uroczystość, odznaczenie zostanie wręczone w terminie późniejszym. W uznaniu zasług dla kultury, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, również na wniosek Wójta, odznaczył kapelmistrza orkiestry Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP odznaczyło orkiestrę „Echo Gór” przy OSP Kasinka Mała „Złotym znakiem związku”, zaś w uznaniu zasług dla ochrony przeciwpożarowej strażacy - ochotnicy otrzymali odznaczenia korporacyjne: Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: Franciszek Leżański i Stanisław Główka, srebrny – Bartłomiej Cież, a brązowy – Marek Cież.
Wójt Gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba, w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy, Jana Chorągwickiego, przekazał na ręce kapelmistrza ufundowaną z tej okazji Nagrodę Wójta Gminy w wysokości 10.000 zł. Składając życzenia Jubilatce Gospodarz tego terenu podkreślił:
„Cechą wartą pozazdroszczenia jest rodzinna atmosfera, klimat ciepła, przyjaźni i miłości jaki panuje w Waszym zespole. Na odległość widać jak członkowie „ECHA GÓR” są ze sobą zżyci. Jedną z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych wartości, jaką z łatwością można u Was zaobserwować, jest braterstwo, które stoi na straży nie tylko każdego z osobna, ale przede wszystkim całej Orkiestry.
Z największą przyjemnością obserwujemy, z jaką ochotą i zaangażowaniem kolejni młodzi ludzie wstępują w Wasze szeregi, by z dumą, godnie nosić strój regionalny, reprezentować naszą Mała Ojczyznę – Gminę Mszana Dolna, a przede wszystkim kultywować tak bogate tradycje muzyczne regionu”.
Do wielu powinszowań wypowiedzianych w tym dniu do muzyków orkiestry dołączyły również władze Gminy: „Z okazji tak pięknego Jubileuszu pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich, obecnych i byłych Członków „ECHA GÓR”: aby przyświecające Wam dotychczas wartości i cele nadal prowadziły Was w życiu przez następne stulecia; aby wciąż rozszerzające się grono muzyków wzrastało w nieprzerwanie trwającej atmosferze przyjaźni i braterstwa. Życzymy Wam, Szanowni Państwo, żeby każde kolejne przedsięwzięcie stwarzało możliwości dalszego rozwoju, niech grono Waszych słuchaczy i sympatyków systematycznie się powiększa, niech nadal charakteryzują Was: pozytywne motywacje, hart ducha i konsekwencja, dociekliwość świata i olbrzymia pracowitość. Niech to będzie czas Waszego triumfu, otoczonego spokojem i pomyślnością; czas radości już zawsze oznaczający lepsze jutro”.
W dalszej kolejności nastąpiło wręczenie okolicznościowych dyplomów uznania za wspieranie kultury, za zasługi dla rozwoju orkiestr OSP i ochotniczego pożarnictwa dla zasłużonych muzyków, strażaków, samorządowców i sponsorów, które skierował prezes Zarządu Głównego ZG ZOSP RP, Waldemar Pawlak. Również wielu spośród zaproszonych gości złożyło pod adresem orkiestry jubileuszowe życzenia i gratulacje. Orkiestra ze swej strony podziękowania za życzliwość, pomoc i wsparcie jej działalności. Słowa wdzięczności skierowała ku szerokiemu gronu osób zasłużonych, a także pod adresem tworzących historię byłych i obecnych członków „Echa Gór”. Muzycy złożyli również hołd zmarłym założycielom i członkom orkiestry zapalając znicze i ofiarując modlitwę na kasinczańskim cmentarzu, w poprzedzające uroczystości jubileuszowe, sobotnie przedpołudnie.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości goście udali się na przygotowany poczęstunek. W budynku remizy wyłożona została Księga Pamiątkowa, w której dokonano okolicznościowych wpisów. Orkiestra obdarowała wszystkich hojnie wydanymi na tę okoliczność: folderem i płytą.
Na scenie obok szkoły rozpoczęły się koncerty orkiestr dętych zaprzyjaźnionych z kasinczańskim „Echem Gór” pragnące tym samym złożyć jej gratulacje i życzenia. Zagrali: Orkiestra Dęta „Sami Swoi” z Kasinki Małej – Zagródca, Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej, połączone orkiestry z Prudnika i Głubczyc, Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej i Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej. W koncercie jubileuszowym zaprezentowała się również sama Jubilatka. Był to, jak dało się zaobserwować, moment wyczekiwany przez wszystkich sympatyków i choć zakończony w rzęsistym deszczu, wywołał burze braw i wyrażane spontanicznie uznanie wielbicieli.
Wrażeniom artystycznym płynącym ze sceny towarzyszyły w trakcie imprezy dodatkowe atrakcje: stoiska gastronomiczne, miejsca zabaw dla dzieci, a na zakończenie wieczoru - zabawa taneczna pod gołym niebem.
Szczególne podziękowania należą się organizatorom i sponsorom jubileuszowej uroczystości dzięki którym przebiegła ona niezwykle sprawnie i miała swój niepowtarzalny klimat.
Dobiegła końca wspaniała uroczystość. Pozostaną w pamięci jej uczestników miłe wspomnienia i wzruszenie oraz nadzieja, że muzykowanie w Kasince trwać będzie przez następne jeszcze stulecia. Skąd płynie ta pewność? Otóż długowieczność orkiestry przekonuje nas o niezwykłej sile płynącej z upowszechniania piękna muzyki oraz o nieprzemijających wartościach pozamaterialnej kultury.
Warto tutaj podkreślić, iż gospodarność Jubilatki podkreśla fakt, że na organizację swojego święta muzycy postarali się o unijne środki finansowe. Impreza ta bowiem współfinansowana była z Unii Europejskiej w ramach działania 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie Małych projektów Oś 4 LEADER - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz ze środków Urzędu Gminy Mszana Dolna pochodzących z dotacji uzyskanej w drodze otwartego konkursu ofert.
Elżbieta Jakubiak