To już nowa zagórzańska tradycja
Celebrans, ksiądz proboszcz Wiesław Maciaszek, podkreślał, jak ważna w dzisiejszych czasach jest jedność serc dająca się zaobserwować podczas tego wydarzenia - jedność łącząca nas wszystkich, górali, która wynika ze wspólnych korzeni i tradycji, tworzy naszą tożsamość i zapewnia bliskość; jedność, którą należy wciąż podtrzymywać. Słowom tym przysłuchiwali się zebrani w kościele wierni. Ich modlitwa i śpiew mieszały się z pieśniami zaintonowanymi przez muzyków Orkiestry Dętej "Echo Gór".
Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia zgromadzili się na placu przed kościołem, gdzie ochoczo wysłuchali koncertu orkiestry. Nie zabrakło nut góralskich, ale były i marsze wojskowe. W ich takt „Gosposie” z KGW w Mszanie Górnej częstowały słuchaczy swoimi pysznymi wypiekami. Można było również do woli „buszować” wśród stoisk kiermaszu rękodzieła i produktów lokalnych wykonanych przez Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenie Rękodzielników oraz ozdobnych pierników wypiekanych przez Małgorzatę Suder.
Zagórzańskie Msze święte są odprawiane cyklicznie, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14️.00️– w okresie od maja do października w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, a od listopada do kwietnia w kościele parafialnym św. Józefa w Lubomierzu – franciszkanie OFMConv, który również ma status zabytku – przypominają organizatorzy wydarzenia. Serdecznie Was wszystkich tam zapraszamy! Koniecznie ubierzcie się na tę szczególną Eucharystię w strój regionalny. Dla nas nie jest ważne, czy należycie do jakiegoś zespołu, stowarzyszenia, czy innej organizacji kultywującej tradycje ludowe. Na Zagórzańskie Msze św. wszystkich bez wyjątku zapraszamy w strojach regionalnych – zachęcają Zagórzanie.
Klaudia Gawronek
fot. Dorota Kościelniak (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki)