„Echo Gór” zagrało dla Niepodległej
103. rocznica tego wydarzenia celebrowana była hucznie. Na Krakowskim Przedmieściu zgromadziło się tysiące gości. Byli to zarówno miejscowi, jak i turyści. Tłum ludzi obecny na ulicach stolicy był pełen energii i radości płynącej z wolnej Ojczyzny.
Tę niesamowitą atmosferę wzmacniała muzyka płynąca z każdej strony Krakowskiego Przedmieścia. Prezentacja zespołów nastąpiła po uroczystym odśpiewaniu hymnu (w samo południe). W niepodległościowej paradzie, wraz z „Echem Gór", udział wzięli: Parnas Brass Band, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa, Wah-Wah Brass, Zespół Regionalny „Regle" z Poronina oraz Grupa Żywy Teatr. Zespoły te co pół godziny wyruszały z bramy Uniwersytetu Warszawskiego rozchodząc się w różne strony. Kasinczańska orkiestra dała dłuższy koncert utworów patriotycznych i rozrywkowych między innymi przed Kościołem Sióstr Wizytek, Hotelem Bristol czy Browarnią. Zagórzanie szli marszowym krokiem, grając melodie góralskie i przyciągając swoimi strojami liczne spojrzenia uczestników uroczystości. Ostatni koncert tego dnia „Echo Gór” dało przed pomnikiem Mikołaja Kopernika. Słuchacze tam zgromadzeni chętnie przyklaskiwali orkiestrze i cieszyli się wyjątkową chwilą.
Sam festiwal zorganizowano na trzech głównych scenach tematycznych - Muzyczna, Dla Dzieci oraz Tańców Polskich. Na Scenie Muzycznej ulokowanej przed Uniwersytetem Warszawskim wystąpiły gwiazdy znane z mediów: Grubson, Bitamina oraz Paweł Domagała. Scena Dla Dzieci stała się przestrzenią edukacyjną dedykowaną najmłodszym, zaś na Scenie Tańców Polskich widzowie mogli obejrzeć tancerzy wykonujących mazurki, oberki, chodzone, kujawiaki i krakowiaki. Z balkonu Hotelu Bristol co godzinę aktorzy wystylizowani na Ojców Niepodległości wygłaszali najbardziej znane cytaty Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego oraz Wincentego Witosa. Zgromadzeni mogli także podziwiać paradę powozów konnych i zabytkowych samochodów. Niepodległość była tego dnia świętowana radośnie i gromko.
By jak najlepiej wykorzystać wizytę w stolicy kolejnego dnia udaliśmy się na zwiedzanie miasta – informują Zagórzanie. Pierwszym punktem tego programu był Zamek Królewski, w którego barokowo - klasycystycznym wnętrzu słuchaliśmy z zainteresowaniem historii opowiadanych przez przewodnika. Wiele ciekawostek dowiedzieliśmy się także na Starym Mieście, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną, Rynek i Barbakan. Drugim naszym przystankiem były Łazienki Królewskie będące letnią rezydencją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Zaproszenie na tak wyjątkowe wydarzenie kulturalne to niewątpliwie ogromny zaszczyt - zarówno dla muzyków orkiestry „Echo Gór”, jak i dla regionu zagórzańskiego.
Uczestnicząc w nim orkiestranci mają możliwość rozsławiania swojej kultury i zarażania miłością do niej wszystkich wokół – podkreślają muzycy z Kasinki Małej – małej tylko z nazwy!
Klaudia Gawronek