Środowiskowy Dom Samopomocy w Mszanie Górnej został otwarty !
Siedzi zamknięta przez kilka lat w domu, odcięta od rówieśników, znajomych i tego, co wokół. Zauważając potrzeby osób, które wymagają wsparcia Gmina Mszana Dolna podjęła trud wybudowania i uruchomienia pierwszego na naszym terenie Ośrodka Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Psychicznie Chorych. To szansa dla uczestników Domu i ich opiekunów na rozwój i lepsze życie, mimo ograniczeń. Środowiskowy Dom Samopomocy w Mszanie Górnej jest placówką wsparcia dziennego. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 – 15.30. W placówce został zatrudniony ośmioosobowy zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą min. psycholog, fizjoterapeuta, asystent osoby niepełnosprawnej, terapeuci. Cała kadra posiada odpowiednie wykształcenie przygotowujące do pracy z osobami z niepełnosprawnościami.
Pierwszego grudnia odbyły się pierwsze zajęcia, na które nasi Uczestnicy nie mogli się już doczekać. W trakcie spotkań w Środowiskowym Domu Samopomocy uczą się oni czynności, które są dla nich przydatne w codziennym życiu. Do ich dyspozycji jest między innymi sala ogólna, umożliwiająca spotykanie się uczestników zajęć i ich rodzin, pełniąca również funkcję jadalni lub sali aktywizacji i terapii zajęciowej, pomieszczenie do zajęć gastronomicznych (wydzielone pomieszczenie kuchenne), sala do zajęć fizycznych (sala do fizjoterapii, wyposażona w urządzenia do ćwiczeń), sala projekcyjna/arteterapii/biblioterapii/, pracownia krawiecka, pracownia komputerowa, gabinet psychologa/ pokój wyciszeń, sala do zajęć biofeedback, sala do zajęć/ treningów praktycznych. Sale są nowocześnie wyposażone (kolumna wodna, podłoga interaktywna, monitor interaktywny), a także przystosowane do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Podczas zajęć nasi Uczestnicy uczą się i doskonalą wykonywanie czynności dnia codziennego jak np. gotowanie, pranie, sprzątanie czy prasowanie. Prowadzone są zajęcia integracyjne, ćwiczenia usprawniające, zajęcia komputerowe, treningi komunikacji, arteterapia, spotkania i ćwiczenia z psychologiem (indywidualne i grupowe). Zajęcia są dostosowywane do możliwości i potrzeb uczestników. Obecnie do Środowiskowego Domu Samopomocy zostało skierowanych 32 Uczestników, kolejnych czterech dojdzie od stycznia. Pozostały jedynie 4 wolne miejsca. W naszym Domu panuje rodzinna atmosfera, ale nie zapominamy o profesjonalnym wsparciu naszych Uczestników.
Dodatkowe urządzenia i akcesoria zakupiono w ramach pierwszego wyposażenia obiektu, ze środków budżetu państwa: dotacja celowa na realizację zadań zleconych tj. Utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Mszanie Górnej.
Dofinansowanie: 155 795,00 zł
Wartość zadania: 113 085,91 zł
Natalia Szymoniak