Święto Górali Zagórzańskich i Kliszczackich
Wspólnie świętowano bowiem promocję albumu GÓRALE ZAGÓRZAŃSCY, GÓRALE KLISZCZACCY wydanego staraniem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ramach 10 – tomowej edycji KRAKOWIACY, LACHY, GÓRALE. W tej obszernej i szczegółowej, wręcz naukowej, opowieści o strojach wsi małopolskiej nie mogło zabraknąć Górali Zagórzańskich, których na tapet wzięła Dorota Majerczyk - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie etnologii i etnomuzykologii, badacz kultury, jedna z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowana animatorka życia kulturalnego. Bogato ilustrowany tom Zagórzanie podzielili ze swoimi sąsiadami, Kliczczakami. Badaniem i opisem tej grupy zajęła się Katarzyna Ceklarz - doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii i antropologii kulturowej, socjolog; wykładowca Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, kierunek turystyka i rekreacja, opiekun praktyk śródrocznych; przewodnik beskidzki i tatrzański, współzałożycielka oraz sekretarz Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. I to jej przypadła w udziale gawęda o strojach zagórzańskich i kliszczackich podczas spotkania (współautorka tomu z powodów niezależnych od siebie nie mogą wziąć udziału w uroczystości).
O idei publikacji i ciężkiej pracy wydawcy oraz trudnościach, które przyszło pokonać zespołowi MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu w drodze do efektu finalnego opowiadał zebranym Piotr Gąsienica, Wicedyrektor SOKOŁA oraz Monika Kurzeja główny specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego MCK SOKÓŁ.
Z zapartym tchem opowieści tych słuchali: Józef Pietrzak, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz Mieczysław Uryga, Starosta Limanowski, a także zaproszeni przez organizatorów Zagórzanie: przedstawiciele rad gmin trzech zagórzańskich samorządów, dyrektorzy szkół z tego terenu, kierownicy zespołów regionalnych i orkiestr dętych, instytucji działających w dziedzinie ochrony i upowszechniania kultury zagórzańskiej oraz partnerzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.
Z zaproszenia organizatorów skorzystali przedstawiciele Górali Kliszczackich skupieni wokół Kliszczackiego Centrum Kultury w Tokarni oraz Związku Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni. Reporterskim okiem przebieg spotkania obserwowała Redaktor Naczelna Telewizji Limanowskiej.
Honory gospodarzy pełnili: Anna Pękała – Burmistrz Miasta Mszana Dolna; Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna oraz Rafał Rusnak – Wójt Gminy Niedźwiedź.
Jak na tego typu wydarzenie przystało uroczystość na wskroś przesiąknięta była akcentami zagórzańskimi. Ucztą muzyczną uraczyła wszystkich kapela Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie, którego członkowie byli statystami do zdjęć wykorzystanych w publikacji. Na stole królowała zagórzańska zupa z korpieli na mleku i kołacz razowy na słono - dania serwowane przez Śwarne Babki z KGW Łętowe. To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy i staraniom w ostatnim czasie te potrawy wpisane zostały na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. I to właśnie one, paradząc się tego dnia w nowych strojach regionalnych, częstowały zagórzańskimi kulinariami. Na deser goście rozkoszowali się zawijańcem z powidłem śliwkowym upieczonym przez Janinę Kochniarczyk z Łętowego. I to również nie był przypadkowy wybór – wypiek ten nagrodzono I. miejscem w ramach ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” na najlepszy produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie, potrawę regionalną i lokalną (jego finał dla Małopolski odbył się podczas Agropromocji 2019). Również upominki, które w ramach wdzięczności za wykonaną pracę oraz jako pamiątka tego wyjątkowego spotkania trafiły do autorki i wydawcy dzieła, wyszły spod ręki Zagórzan (Adama Rusnarczyka i Józefy Potaczek) oraz od lokalnych rolników.
Ta elitarna publikacja, główna bohaterka wydarzenia, trafiła w tym dniu do zagórzańskich organizacji i instytucji działających w obszarze kultury ludowej. Można z niej skorzystać również we wszystkich bibliotekach publicznych. Cała seria albumów KRAKOWIACY, LACHY i GÓRALE stroje wsi małopolskiej dostępna jest w urzędach miasta/gmin trzech zagórzańskich samorządów, w Gorczańskim Parku Narodowym w Porębie Wielkiej oraz Starostwie Powiatowym w Limanowej i Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wydarzenia - https://fb.watch/aTxxK9knsT/
Magda Polańska
fot. Agnieszka Józefiak – Lewandowska, Aneta Kujacz