Śwarne Babki opowiadały młodym łętowianom o lokalnych tradycjach
Ezra Pound
Wizyta Śwarnych Babek z KGW Łętowe w miejscowej Szkole Podstawowej była okazją do nawiązania współpracy społeczności tej placówki z gaździnami, promowania kultury i tradycji zagórzańskich oraz integracji środowiska lokalnego.
Uczniowie i nauczyciele szkoły zapoznali się z działalnością KGW oraz różnymi aktywnościami łętowianek. Obejrzeli film promujący prężnie działające Śwarne Babki.
Beata Pajdzik, Prezes KGW Łętowe, przedstawiła uczestnikom spotkania elementy tradycyjnego, regionalnego stroju zagórzańskiego.
Podczas prezentacji ksiądz katecheta, nie kryjąc radości, mógł przymierzyć pas męski – wspominają łętowianie.
O zagórzańskich potrawach, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała Józefa Węglarz.
Dowiedzieliśmy się jak ugotować zupę z korpieli i sapkę – znaną też pod nazwą kluski rozgarnywane – informują wychowawcy klas. Okazało się, że wiele dzieci je takie kluski w domu i doskonale zna ich smak. Chętni mogli poczęstować się pieczonymi korpielami – przysmakiem z dzieciństwa babć, które były ich ulubionymi „chipsami”. Okazało się, że do naszych tradycyjnych potraw należy także kołoc z bryndzą i pierogi z suszonymi śliwkami.
Śwarne Babki podczas wizyty w szkole wykonały również piękne kwiaty z bibuły, które ozdobią wielkanocne palmy, a Józefa Węglarz piękną, zagórzańską gwarą opowiedziała dzieciom historię o płanetniku, który lubił szkodzić mieszkańcom wsi.
Nasze panie z Koła Gospodyń Wiejskich Śwarne Babki bez wątpienia zasłużyły na certyfikat Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY, którego są od niedawna dumnymi posiadaczkami – podkreśla organizatorka spotkania. Lekcja wiedzy o regionie z pewnością zapadnie uczestnikom w pamięć, gdyż dzięki takim spotkaniom wzmacniamy więzi z naszą Małą Ojczyzną, wzbogacamy wiedzę, a przede wszystkim dbamy, aby tradycje były wiecznie żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy wdzięczni naszym gościom: Beacie Pajdzik, Józefie Węglarz, Danucie Węglarz, Krystynie Krzysztof, Marii Steczek, Elżbiecie Palac i Danucie Pajdzik za przybycie. Mamy nadzieję, że było to pierwsze, ale nie ostatnie wspólne spotkanie w naszej szkole.
Agata Florek