,,Słuchaj dzieweczko..."
Zbiór poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (1798-1855) został wybrany przez Prezydenta RP do lektury podczas XI edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę – Narodowe Czytanie. Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, więc wybór tej pozycji jest uzasadniony.
Skromny tomik wierszy nieznanego wcześniej poety – nauczyciela w szkole w Kownie, przygniecionego nieszczęśliwą miłością do jedynaczki z zamożnej rodziny ziemiańskiej – wywołał przecież rewolucję w naszej literaturze. Zapoczątkował Polski Romantyzm i otworzył romantyczną szkołę poetycką. Jej podstawy Mickiewicz wyłożył właśnie w balladzie „Romantyczność”. Do niezapomnianych utworów z tego zbioru należy też „Świtezianka”, „Powrót taty”, czy „Pani Twardowska”.
Do wspólnego czytania zostały zaproszone panie z KGW ,,Śwarne Babki”, przedstawiciele Bajkowego Przedszkola i szkoły w Łętowem, nauczyciele oraz uczniowie.
Słuchający poznali losy pana Twardowskiego, który według legendy zawarł pakt z diabłem. Balladę ,,Pani Twardowska” odczytały: pani Marta Kołodziej – pracownik administracyjny szkoły oraz Maria Węglarz i Małgorzata Tromiczak – panie z Bajkowego Przedszkola.
W ,,Świteziance” rolę narratora odegrał ksiądz katecheta Mariusz Domaradzki, rolę młodzieńca – pan Leszek Kamiński, natomiast w postać nimfy wcieliła się pani Władysława Kozyra.
Panie z KGW – Józefa Węglarz i Beata Pajdzik odczytały balladę ,,Rękawiczka”. Uczennice z kl. 5 - Ewa Dorczak i Magdalena Kuczaj zaprezentowały utwór ,,Pierwiosnek”, a z klasy 6 i 8 - Julia Węglarz, Martyna Krzanik i Ewa Murzyn ,,Powrót taty”.
Wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali odczytanych utworów.
Bardzo dziękujemy gościom, nauczycielom i uczniom za udział w tym wydarzeniu. Narodowe Czytanie stanie się tradycją naszej szkoły i miejmy nadzieję, że będzie radością obcowania z literaturą piękną. – relacjonują członkowie społeczności Szkoły Podstawowej w Łętowem.
Agata Florek