Zagórzańscy seniorzy – aktywni i ciekawi świata
Urządza dla nich szereg wyjazdów, podczas których Zagórzanie poznają nowe miejsca, korzystają z ich uroków, spędzają czas aktywnie, a przede wszystkim integrują się i zawiązują przyjaźnie.
W ciągu 2022 r. zorganizowano trzy wycieczki, których realizację w ramach otwartych konkursów ofert wsparły bliźniacze samorządy: Gmina i Miasto Mszana Dolna.
- "Poznajemy kulturę Warmii i Mazur " – w myśl przyświecającego hasła przewodniego 50 Zagórzan zwiedziło Gietrzwałd (Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej oraz miejsce jej objawień), Lidzbark Warmiński, Stoczek Warmiński (miejsce internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego) oraz Świętą Lipkę (tutaj wysłuchano koncertu organowego) i Olsztyn (Starówka, Bazylika Mniejsza i Zamek Kapituły Warmińskiej).
- 40 aktywnych zagórzańskich seniorów skorzystało z uroków kąpieli termalnych w Białce Tatrzańskiej.
Nie od dziś wiadomo, że wody termalne rozluźniają ciało i umysł seniorów. Również uczestnicy naszego wyjazdu odczuli pełny relaks wód termalnych, oderwali się od codzienności i skorzystali z dobrodziejstwa natury – podkreślają organizatorzy wyjazdu. Najważniejszym punktem naszego pobytu w Białce Tatrzańskiej było spotkanie integracyjne, podczas którego mogliśmy wymienić poglądy i doświadczenia. Wyjazd ten był dużym wydarzeniem i impulsem dającym sygnał, że starsze osoby mogą aktywnie spędzić wolny czas. Efektywne spędzanie wspólnych chwil i integracja podczas naszej podróży na Podhale skierowana była właśnie do seniorów dysponujących wolnym czasem.
- Podczas wycieczki krajoznawczej ciekawi świata Zagórzanie zobaczyli najpiękniejsze bieszczadzkie zakątki. Podziwiano Lesko (miasteczko lokowane w 1469 r.) z późnogotyckim zamkiem i pomnikiem poległych milicjantów, synagogą żydowską i kirkutem. Nie lada frajdą była podróż kolejką linową nad Jeziorem Solińskim oraz spacer po zaporze wodnej tego akwenu. Podróż po najciekawszej trasie turystycznej w Bieszczadach - Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej oraz podziwianie uroczych, zabytkowych kościółków i cerkwi, a także zwiedzanie Ustrzyk Górnych i Dolnych, Baligrodu, Cisnej, Wetliny i Lutowisk przysporzyły uczestnikom wyjazdu niezwykłych wrażeń. Zagórzanie zapoznali się również z historią osadnictwa ludów tam zamieszkałych (Ukraińców, Bojków, Łemków, Podolan), a także z bardzo ciekawą opowieścią o liniach kolejowych i kopalni ropy naftowej.
Z każdego z wyjazdów wrócili z niedosytem i nadzieją na kolejne, jeszcze piękniejsze wojaże.
Krystyna Płonka