Poetycki Pomnik w walce o sprawiedliwość
Na tegoroczny Jubileuszowy XX Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” 525 (pięciuset dwudziestu pięciu) twórców z kraju i zagranicy przysłało 1587 prac (tysiąc pięćset osiemdziesiąt siedem prac).
Uczestnikami są osoby z różnych stron Polski oraz z zagranicy: z USA, Niemiec i Włoch.
Dużą niespodzianką zarówno dla twórców jak i publiczności jest wydana specjalnie na finał Jubileuszowego Konkursu obszerna książka „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka” zawierająca wiersze laureatów z dwudziestu lat.
Jesteśmy dumni, że nasza Zagórzańska Ziemia stała się żyzną poetycką glebą, gdzie setki twórców złożyło swoje utwory, które wzniosły Poetycki Pomnik poświęcony pamięci naszego Rodaka Ks. Kan. Józefa Jamroza zamordowanego w bestialski sposób w nocy z 10 na 11 grudnia 2001 r. w Jelczu – Laskowicach w archidiecezji wrocławskiej na plebani, którą okradziono i podpalono a następnie zbezczeszczono zwłoki zamordowanego Kapłana.
Nowa publikacja jest szczególnym wołaniem o sprawiedliwość i zarazem głośnym protestem przeciwko mordowaniu Kapłanów. Inspiruje do podejmowania wysiłków, aby nasza wiara była autentyczna i przywołuje troskę zamordowanego Kapłana, który nawoływał: „Choćbyście usta mieli spękane od modlitwy, a miłości nie mieli, to nic nie znaczy”.
W zamieszczonych w książce tekstach został odzwierciedlony cel konkursu: rozbudzenie i pogłębienie wiary i zaprotestowanie przeciwko straszliwej zbrodni i potępienie bestialskiego mordu popełnionego na niewinnym Kapłanie Ks. Kan. Józefie Jamrozie.
Zarówno w dochodzeniu jak i w śledztwie popełniono kardynalne i niewybaczalne błędy i rażące zaniedbania, które dobitnie świadczą o zakryciu zbrodni.
Organizowany co roku konkurs jest poetyckim wołaniem o sprawiedliwość, gdyż do dzisiaj nie zostały zgodnie z prawdą wyjaśnione okoliczności męczeńskiej śmierci Ks. Kan. Józefa Jamroza.
Ta najnowsza publikacja jest dopełnieniem głośnego i stanowczego wołania o sprawiedliwość i stała się Poetyckim Pomnikiem wzniesionym przez Twórców zaniepokojonych rażącą opieszałością organów ścigania, które nie podjęły właściwych kroków, aby wyjaśnić kto zamordował Ks. Kan. Józefa Jamroza.
Prezentowana książka „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka” ze względu na religijny charakter wielu utworów i dobór chrześcijańskich haseł staje się, razem z organizowanym konkursem, kontynuacją duszpasterskich dążeń zamordowanego Ks. Kan. Józefa Jamroza, który pragnął, aby wiara ludzi była autentyczna i aby każdy człowiek posiadał prawdziwe ludzkie serce, bo jak nieraz mówił: „Dobrzy ludzie, nawet jedną jagodą się dzielą”.
Szukał także odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego w ludziach nie ma autentycznej wiary?” Mamy nadzieję, że owoce Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” staną się niejako przedłużeniem kapłańskich wysiłków zamordowanego Duszpasterza, by wiara ludzi była autentyczna.
Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu byli: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej.
Jury w składzie: Przewodniczący – Ks. Prof. Janusz Kozłowski - duszpasterz, poeta, literat, krytyk literacki, animator życia sportowego i kulturalnego z Kraśnika; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka z Mszany Dolnej; Agnieszka Sasal - filolog, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, Radna Miasta Mszana Dolna wyłoniło laureatów konkursu.
Nagrody główne otrzymali:
- w kategorii „Poezja”
nagrody główne:
- Ks. Prof. Bronisław Jakubiec z Merrillville z USA
- Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Janina Ożóg z Krakowa
- Maria Piniańska z Nowego Sącza
II nagroda specjalna:
- Leokadia Baran z Krakowa
- Tomasz Rudnicki z Warszawy
- Tomasz Figiel z Krakowa
III nagroda specjalna:
- Małgorzata Gąsiorek z Gilowic
- Teresa Kopczyńska z Niemiec.
- w kategorii „Poezja gwarowa”:
I nagroda specjalna:
- Wojciech Kusiak z Rabki – Zdroju
- Małgorzata Gąsiorek z Gilowic
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Barbara Stożek z Mszany Dolnej
- Anna Waluś z Chicago, USA
- Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego
II nagroda specjalna:
- Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej, gm. Rajcza
nagroda specjalna:
- Józefa Gil z Raby Wyżnej
- Krzysztof Kokot z Nowego Targu
wyróżnienie:
- Maria Jopek z Cięciny.
- w kategorii „Proza”
nagrody główne:
- Brat Krzysztof Dzido OFM Conv z Warszawy
- Ks. Prof. Jan Jachym z Łodzi
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Krystyna Leszkowicz z Kozienic
- Bogumił Wtorkiewicz z Kielc
- Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy
- Jolanta Maria Grotte z Warszawy
- Maria Klajn z Chęstochowy
- Krystyna Korejwo z Olsztyna.
- w kategorii „Wspomnienia”:
nagrody główne – specjalne:
- Ks. Prof. Józef Pyrek SDS z Krakowa
- Ks. Andrzej Burdziak z Krotoszyc
- Ks. Władysław Łukasik z Kąt Starych
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Janina Firlej z Męciny
- Wiktoria Matoga z Mszany Dolnej
- Helena Kufel z Bydgoszczy
- Maria Jezierska ze Świdnicy Śląskiej
- w kategorii „Malarstwo”:
nagroda 1
- Danuta Franczak z Mszany Dolnej
- Anna Bogucka z Zakopanego
nagroda 2
- Ewa Franczak z Mszany Dolnej
nagroda 3
- Dominika Bryl z Mszany Górnej.
Laureatami ze Szkół Średnich zostali uczniowie z Piotrkowa Trybunalskiego, Nowego Targu, Rabki – Zdroju i z Bielska – Białej.
Laureaci ze Szkół Podstawowych to uczniowie z Białobrzegów, Wólki Radzyńskiej, Leszczawy Dolnej, Knurowa, Nowej Białej, Ujanowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Mszany Dolnej, Raby Niżnej, Glisnego, Olszówki, Jurkowa i Łostówki.
Oprócz tego przyznano jeszcze kilkadziesiąt nagród jubileuszowych twórcom, których utwory zostały zamieszczone w najnowszej publikacji przygotowanej specjalnie na XX edycję konkursu „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka”.
Władysława Anna Jamróz
fot. Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej