Po Zagórzańskich Dziedzinach niesie się Echo Gór
Czy sami czuli się związani z regionem i potrafili wskazać cechy dla niego charakterystyczne? Czy pomyśleli wówczas, że my, żyjący obecnie będziemy się tej kultury niejako uczyć od nowa? Tego nie wiemy… Pewni jednak jesteśmy, że wybór stroju ludowego jako „munduru” orkiestry, to nie był przypadek, a świadoma decyzja. Pewni jesteśmy również tego, że ówcześni założyciele tego zespołu byliby dumni historii, którą nieprzerwanie przez ponad 100 lat tworzą mieszkańcy Kasinki Małej, z jej dorobku, repertuaru i niesłabnącego zainteresowania młodych tą formą kultywowania wiekowej tradycji. A jej elementem jest również muzyczny udział kasinczańskich muzyków w Zagórzańskich Mszach św. Barwne, regionalne stroje skupiają za każdym razem wzrok uczestników wydarzenia, a wygrywane melodie cieszą ich serca i niosą się echem po okolicznych wzniesieniach Beskidu Wyspowego i Gorców.
Eucharystie z regionalną oprawą wpisały się już w pejzaż kultury ludowej Zagórzan. Mają już swoich stałych sympatyków, do których dołączają kolejni turyści i mieszkańcy regionu.
Wydarzenia towarzyszące Zagórzańskim Mszom św. – kiermasz produktów lokalnych i koncert zespołu, który w tym dniu dba o muzyczną część Eucharystii – ubogacają uroczystość, sprzyjają integracji i zacieśnianiu więzi. Zagórzanie ubrani na tę okoliczność w paradne, odświętne, regionalne stroje z dumą przekazują spuściznę swoich przodków młodemu pokoleniu i świadczą o przynależności do jednej rodziny.
A Echo Gór się niesie… nieprzerwanie, do kolejnej Zagórzańskiej Mszy św., kiedy to muzyczną pałeczkę przekażą innemu zespołowi…
Magda Polańska