Żywa lekcja języka polskiego
Dzięki nim co roku wychowankowie kasinczańskich placówek oświatowych mogą uczestniczyć w ciekawych lekcjach języka polskiego w formie spektaklu teatralnego.
Artyści zaprezentowali program dotyczący środków stylistycznych, a zagórzańscy uczniowie mogli przypomnieć sobie i utrwalić wiadomości dotyczące m.in. epitetu, porównania, metafory, onomatopei, apostrofy, anafory, epifory, oksymoronu, ironii, antytezy, pytania retorycznego. Bogactwo środków ukazano i wytłumaczono na przykładach wybranych dzieł literatury polskiej. Pretekstem do przedstawienia tych zagadnień była próba napisania listu do pięknej markizy przez jednego z bohaterów przedstawienia. W rezultacie powstał poetycki tekst przepełniony różnorodnymi środkami stylistycznymi, a współtwórcami widowiska zostali sami uczniowie. Wszyscy dowiedzieli się, że środki zastosowane w literaturze mają oddziaływać na emocje odbiorcy i pobudzać jego wyobraźnię.
Dzięki takim przedstawieniom można nauczyć się czegoś nowego i w ciekawy sposób powtórzyć zdobytą już wiedzę – podkreśla nauczycielka języka polskiego. Spektakl był doskonałym połączeniem nauki i zabawy, jak również okazją do obcowania z kulturą żywego słowa, nienaganną dykcją oraz ekspresją w wyrażaniu emocji.
Dorota Borowiec