Narodowe Święto Niepodległości w Mszanie Dolnej
Na placu przed budynkiem Urzędu Gminy Mszana Dolna zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji działających na terenie obydwu samorządów, orkiestra OSP Mszana Dolna, a także mieszkańcy.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt, przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”, działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Maszt znajdujący się przed budynkiem urzędu został sfinansowany ze środków Rządu RP, w ramach akcji ”Pod biało czerwoną”. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Gmina Mszana Dolna pozyskała dotację celową na zakup flagi i masztu z pomocą mieszkańców, którzy wskazali lokalizację masztu w głosowaniu on-line. Celem projektu „Pod biało czerwoną jest zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców, uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, a także zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, dowódca jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Bogdan Schmidt odczytał Apel Poległych.
Następnie zebrani udali się na cmentarz parafialny w Mszanie Dolnej. Delegacje złożyły kwiaty i znicze przy mogiłach żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny podczas I i II wojny światowej, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów. Gminę Mszana Dolna reprezentowali Wójt Bolesław Żaba, radny Rafał Kubowicz oraz zastępca Wójta Katarzyna Szybiak.
W dalszej części odbył się przemarsz do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Proboszcz parafii ks. Jerzy Raźny wraz z księdzem wikariuszem z parafii Miłosierdzia Bożego odprawili mszę św. w intencji wolnej i niepodległej Ojczyzny. Oprawę liturgii zapewnili Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka oraz Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.
Po mszy św. miał miejsce koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru z parafii Miłosierdzia Bożego oraz orkiestry, którego punktem kulminacyjnym było wspólne ośpiewanie hymnu narodowego.
Red. Monika Homa
Fot. Monika Homa/Agnieszka Józefiak
Czy Ojczyzna może mieć różne oblicza?