z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Lekcja historii w Muzeum Auschwitz - Birkenau

25/11/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 1473 razy
Uczniowie klasy 8 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej wraz z klasą 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasince Małej pojechali Oświęcimia aby zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Swoją lekcję historii rozpoczęli od wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Tam, wejście do obozu otwiera brama, na której widnieje napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. Każdy, kto przekroczył tę bramę, był skazany jedynie na śmierć i tortury. Na terenie Auschwitz niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W pomieszczeniach Muzeum zamontowano zdjęcia pokazujące pociągi przywożące ludzi, na których czekała śmierć w komorach gazowych. Za jedną z szyb znajduje się makieta przedstawiająca drogę ludzi skazanych na śmierć. Uczniowie kasinczańskiej trójki zobaczyli również krematorium, które ulokowano poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Widzieli piece, w których palono zwłoki ludzi.

Wszyscy byli przepełnieni smutkiem; z przejęciem, w milczeniu słuchali historii – wspominają nauczyciele z Zagródca.

Z głównego obozu w Auschwitz Zagórzanie pojechali do Brzezinki, gdzie znajdował się drugi, bliźniaczy obóz. Leży on niespełna trzy kilometry dalej. Kiedyś zajmował ponad 175 hektarów. Stało w nim około trzysta baraków dla więźniów, a przebywało ich tu jednorazowo około dziesięć tysięcy. Zbudowano tu także cztery duże krematoria, z których każde miało dwa piece i po dwie komory przystosowane do zagazowywania ludzi.

Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających – podkreślają organizatorzy wyjazdu. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Anna Kawula