Podczas wycieczki obejrzeli wystawę w muzeum i widowisko w teatrze
Przed otwarciem galerii uczestnicy wycieczki zatrzymali się na krótką modlitwę w Kościele Mariackim. Po wejściu do muzeum zobaczyli ekspozycję dzieł wystawioną w czterech salach pochodzących od słynnych nazwisk malarzy: Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego, Chełmońskiego. Były to płótna miedzy innymi z epoki klasycyzmu i romantyzmu. Wiele dzieł nawiązywało do historii Polski.
Z całą pewnością wrażenie wśród uczniów zrobił obraz Jana Matejki „Hołd Pruski”, a także „Kościuszko pod Racławicami” o tematyce powstańczej – podkreślają kasinczańscy nauczyciele.
Młodzi miłośnicy sztuki mogli obejrzeć również malowidła nawiązujące do kampanii Napoleona oraz do rozbiorów Polski.
Zagórzanie, siedząc na pluszowych kanapach, w zadumie podziwiali dzieła sztuki: „Czwórkę” Józefa Chełmońskiego i „Szał” Podkowińskiego oraz portrety króla Stanisława Poniatowskiego autorstwa włoskiego malarza Macello Bacciarellego.
To była niezapomniana lekcja historii – z przekonaniem wspominają zagródczańscy uczniowie.
Przy okazji pobytu w mieście uczniowie kasinczańskiej trójki obejrzeli przedstawienie pt. „Kapelusz za sto tysięcy” Adama Bahdaja w Teatrze Groteska, Niepowtarzalne widowisko pełne wrażeń muzycznych i wspaniałej scenografii w formie multimedialnej oraz profesjonalnej gry aktorów pochłonęło tych, którzy z zaciekawieniem śledzili zagadkę zaginionego kapelusza.
Monika Piwko-Bieniek