Promocja albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala"
17 marca 2023 r.
Miejska Biblioteka Mszana Dolna
Godz. 17.00
W programie:
- prezentacja albumu - dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk
- projekcja filmu o wystawie prac Jana Fudali
- wykład „Życie i twórczość Jana Fudali” - dr Katarzyna Ceklarz
- zagórzański akcent muzyczny – kapela Kościolnioki z Olszówki (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom)
Podczas wydarzenia prowadzona będzie sprzedaż albumów (50 zł/szt.).
Wstęp wolny
Zapraszamy!
Partnerzy wydarzenia: Miejska Biblioteka Mszana Dolna, PTL Oddział Mszana Dolna
"Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala" to czwarty album o malarstwie na szkle wydany przez Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, poświęcony nietuzinkowym artystom. Jan Fudala, znany jako „Jasiek z Gorców”, był człowiekiem renesansowym, pisarzem, poetą, satyrykiem, instruktorem zespołów góralskich, znakomitym tancerzem i aktorem filmowym. Był także sportowcem, zawodnikiem, trenerem, wychowawcą młodzieży, muzealnikiem i społecznikiem. Ale nade wszystko był malarzem. Uprawiał witrochromię pozostawiając po sobie znaczącą spuściznę, rozproszoną pośród znajomych, przyjaciół i koneserów sztuki.
W albumie znalazły się zdjęcia obrazów ze zbiorów prywatnych oraz zdjęcia archiwalne, m.in. ze zbiorów Piotra Kuczaja.
Autorką tekstu do albumu jest Katarzyna Ceklarz, autorem zdjęć Paweł Murzyn. Koncepcję albumu i opracowanie przygotowała Małgorzata Wnuk.
Jan Fudala pochodził z Olszówki lecz swoje osobiste i zawodowe życie związał z Zakopanem, Rabką i Kasina Wielką. Był m. in. współtwórcą zespołu regionalnego „Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej oraz Dyrektorem Muzeum in. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju; co więcej, był znawcą i wielkim miłośnikiem twórczości patrona tego miejsca dedykowanego kulturze ludowej Zagórzan. W 2004 roku wydał książkę pt. „Kto się cieszy, ten nie grzeszy”, która jest opowieścią z pogranicza fikcji i literatury faktu poświęconą rodzinie i ukochanemu przysiółkowi Olszówki „Jasionów”, skąd wywodzi się Ród Fudalów. Nade wszystko ukochał Gorce, nie dziwi więc fakt, że przydomek artystyczny jako sobie wybrał to „Jasiek z Gorców”.