z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„SBBS” w Katowicach

21/05/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1731 razy

W dniu 10 maja 2012 roku miał miejsce wyjazd „Szkolnego Biura Badań Społecznych”, działającego w Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Mszanie Górnej w ramach projektu „Aktywny w szkole- aktywny w życiu” do Katowic – siedziby „GRUPY GUMUŁKA - EUROEDUKACJA SP. z o.o. Organizatorami wyjazdu i opiekunami uczniów byli Zbigniew Jarosz oraz Lesław Pulit.


Podróż trwała ok. 2,5 godz. i przebiegła bezproblemowo. Jedynie tuż przed Katowicami GPS spłatał psikusa i pokierował uczestników wycieczki dłuższą drogą.
Na miejscu przyjęto nas bardzo miło. Pan Prezes Jacek Sztyler zaprosił na rozmowę opiekunów, a uczniowie po gościnnym powitaniu rozpoczęli zajęcia przy wyznaczonych stanowiskach. Cennych informacji udzieliła nam p. Anna Kaniewska – Kowalska. Opowiedziała nam m.in. o ewaluacji, czyli o ocenie wartości projektu badawczego z zastosowaniem kreślonych kryteriów w celu jego usprawnienia, rozwoju lub lepszego rozumienia; zbieraniu, analizie oraz interpretacji danych na temat znaczenia i wartości projektu przy zwróceniu uwagi na zagadnienia istotne dla zainteresowanych; ocenie efektywności, skuteczności, oddziaływania, trwałości i zgodności projektu ze wstępnymi zamierzeniami. Poznaliśmy także rodzaje ewaluacji oraz budowę podstawowej ankiety. Na zakończenie tej części pracy wypełniliśmy ankietę na temat województwa śląskiego.
Po tym etapie zajęć zaproszono nas na poczęstunek.
Po przerwie powróciliśmy na swoje stanowiska. Prowadząca zajęcia wyjaśniła, że głównym elementem ankiety są pytania i sposób ich sformułowania. Ta część zajęć była dla nas niezwykle pasjonująca, gdyż mieliśmy możliwość aktywnej pracy. Podzielono nas na dwie grupy i postawiono cel pracy; sformułować pytania do ankiety telefonicznej na temat zadowolenia z prac przygotowawczych do EURO 2012 oraz do wywiadu pogłębionego na ten sam temat. Z pozoru było to łatwe, lecz po konsultacji z doświadczonymi pracownikami firmy okazało się, że nawet proste pytanie, np. „Jak ocenia pan/pani poziom organizacji na EURO 2012?” może być pod wieloma względami różnie zrozumiane.
Następnym zadaniem, które mieliśmy rozwiązać, było analizowanie diagramów słupkowych. Zanim jednak wzięliśmy się do pracy, dostaliśmy objaśnienia, jak ważną rolę odgrywa analiza i interpretacja słowna diagramów. Nie wystarczy przeczytać i dosłownie opisać wartości w analizie. Trzeba je tak przekształcić, aby każdy mógł zrozumieć, co zostało na nich przedstawione.
Tym razem zadanie rozwiązywały trzy grupy. Grupa chłopców została podzielona na dwa mniejsze zespoły. Pomocy w analizie grupie, w której się znajdowałem udzielił pan Zbigniew Jarosz. W grupie, która nie została podzielona pomagał pan Lesław Pulit . Jedynie Bartek Jarosz i Bartek Florek pracowali samodzielnie.
Podczas prezentacji efektów pracy wykonanej przez poszczególne grupy oceniający nie mieli wielu krytycznych uwag. Zatem wybrnęliśmy z zadania chyba dobrze?
Ostatnią atrakcją wyjazdu zaprezentowaną przez zespół firmy było oglądanie zdjęć lwowskiego stadionu piłkarskiego. Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy pamiątkowe upominki.
Po powrocie na parking wyruszyliśmy w drogę powrotną, a GPS znów dał się we znaki.
Moim zdaniem spotkanie z przedstawicielami firmy „GRUPA GUMUŁKA EUROEDUKACJA SP. z o.o., która świadczy usługi outsourcingowe było bardzo interesujące i pouczające. Mogliśmy się dowiedzieć i zrozumieć, jak powinny być przygotowane narzędzia wykorzystywana do badan społecznych i same badania.

 

Serdeczne podziękowanie składamy Panu Jackowi Sztylerowi – Prezesowi „ Grupa Gumułka - Euroedukacja Sp. z o.o”, Pani Annie Kaniewskiej – Kowalskiej, Pani Aleksandrze Tyszkiewicz, Pani Magdalenie Świetlik z Działu Ewaluacji.

 

Szymon Steczek
 

zdjęcia