Zagórzańska Msza św. na początek dobrych wakacji
Wystrojona w pięknie, haftowane stroje reprezentowała swoją rodzimą Orkiestrą Dętą „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej. Muzycy z Kasiny Wielkiej pod czujnym okiem kapelmistrza, Adama Rusnarczyka, zajęli miejsca w pierwszych ławkach w tej urokliwej, małej świątyni, dającej schronienie od upałów, by zgodnie z tradycją comiesięcznych, regionalnych Eucharystii zapewnić muzyczną oprawę tego wydarzenia.
Nie tylko oni zachwycali swoim wyglądem; za przykładem muzyków coraz młodsi odważniej ubierają się „po góralsku”. To ogromny wkład rodziców w pielęgnowanie tego zwyczaju, kiedy od najmłodszych lat już ktoś dumnie maszeruje tak wystrojonym do kościoła. Tym bardziej, że niedawne pożegnanie ze szkołą mogło sugerować odpoczynek i wolne od wszystkiego…
Orkiestra również nie próżnuje; przecież nie dalej jak tydzień wcześniej zapewniła oprawę liturgii w na Śnieżnicy podczas turystycznej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. By dobrze zabrzmiała, trzeba spotkań, prób i przygotowań - to dobry przykład na czas wakacji, jak trzeba, to nie ma wolnego; muzycy muszą ćwiczyć – a efekt ich przygotowań docenili ci, którzy uczestniczyli w niedzielnej, regionalnej Mszy św. I chociaż niebo nad rodzinną miejscowością Ambasadorki Zagórzańskich Dziedzin Justyny Kowalczk-Tekieli, nagle zrobiło się granatowe, to ciemne chmury przegoniły dźwięki wypływające ze świątyni.
Zwyczajowo, po Mszy orkiestra zagrała jeszcze piękny koncert na placu przed kościołem, a przy okazji wysłuchiwania tych pięknych, harmonijnych utworów, można było skorzystać z zakupów produktów lokalnych: miodów i ich pochodnych z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny (w tym wyróżnionych Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie), pierniczków ozdobnych Małgorzaty Suder, jak i duchowej strawy dzięki regionalnym publikacjom zagórzańskiej poetki i pisarki, Władysławy Anny Jamróz.
Nie zabrakło stałych uczestników tego wydarzenia; pojawiły się znajome twarze Partnerów i Kreatorów marki Zagórzańskie Dziedziny. Doceniamy obecność wszystkich, którzy znają wartość rodzimej tradycji i kultury i którzy cieszą się tego, że ich kościółek „żyje”. Nieustannie zachęcamy również do udziału w comiesięcznej modlitwie w zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny. Kolejna okazja do tego będzie już 30 lipca, podczas kolejnej Zagórzańskiej Mszy św. Gorąco zachęcamy do udziału!
red i fot. Zagórzańskie Dziedziny