Zagórzanki w Lizbonie
Centralne wydarzenia mające miejsce w Lizbonie poprzedziły tradycyjne Dni w Diecezjach. Trwały one od 26 do 31 lipca. W tym okresie pielgrzymi przybyli na spotkanie z papieżem zostali przyjęci przez 17 portugalskich diecezji. Do jednej z nich trafiły dwie kasinczanki podróżujące z grupą z Trzemeśni. Diecezja Porto i przynależąca do niej mała parafia Felgueiras stały się dla nich domem na kilka dni.
Organizatorzy Dni w Diecezjach zaplanowali każdy dzień od rana do wieczora. Czas ten wypełniony był modlitwą i skupieniem, ale także dobrą zabawą połączoną z integracją pielgrzymów. Po porannych mszach świętych wyruszali oni, by zwiedzić miejsca mające szczególną wagę dla Portugalczyków. Architektura i aura budowli takich jak Igreja de Santa Quitéria w Felgueiras, Katedra Sé do Porto czy Igreja de Lapa były bardzo imponujące. Ponadto Zagórzanki miały możliwość odwiedzić miejsca znane jedynie przez lokalną społeczność. Rodzina goszcząca zabrała je m.in. na wzgórze Miradouo da Penha, skąd rozciąga się widok na pierwszą siedzibę portugalskich królów oraz do klasztoru Nossa Senhora da Penha de França uznawanego za miejsce uzdrowień.
Wielka serdeczność i gościnność rodziny przyjmującej, jak również pozostałych mieszkańców parafii Felgueiras, sprawiły, że Zagórzanki czuły się u nich, jak między swoimi. Codziennie odbywały się różnorakie aktywności zorganizowane dla pielgrzymów. Wspólne posiłki, potańcówki czy koncerty ukazały ogromną otwartość i wielkie serce Portugalczyków, którzy starali się z całych sił, by pielgrzymi pozytywnie odebrali ich wspólnotę i kraj. Nie było innej opcji - Portugalia z swymi uroczymi i atrakcyjnymi terenami oraz gościnnymi mieszkańcami zjednała sobie pielgrzymów bez reszty. Poranne msze, wieczorne adoracje i procesje, a do tego wspólne grille i koncerty - to była prawdziwa multa fiesta!
2 sierpnia pielgrzymi przenieśli się z swoich diecezji do Lizbony. Tego dnia do portugalskiej stolicy przybył również papież Franciszek. Oficjalne otwarcie Światowych Dni Młodzieży 2023 nastąpiło 3 sierpnia, kiedy to odbyła się Ceremonia Powitalna w Parku Edwarda VII. Tam też miała miejsce Droga Krzyżowa z młodzieżą w piątek. W sobotni wieczór zaś rozpoczęło się czuwanie, podczas którego papież modlił się wraz z wiernymi na Polu Łaski. Parque Tejo zgromadził wówczas 1,5 miliona osób. Wieczorna adoracja była jednym z najbardziej poruszających momentów - w masie tylu tysięcy ludzi przez kilka minut trwała absolutna cisza. Tak przejmująca i wymowna, że myśli biegły tylko w jedną stronę - ku Jezusowi Chrystusowi.
W niedzielę, 6 sierpnia, odbyła się Msza Posłania wieńcząca Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Przesłanie, które papież skierował do młodych podczas homilii opierało się na tym, że każdy ma wyjątkową wartość w oczach Boga, który przyjmuje nas do siebie takimi, jacy jesteśmy. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że młodzi ludzie powinni pamiętać o tych słowach, by towarzyszyły im w chwilach zwątpienia i utwierdzały w pewności, że Bóg jest zawsze obok. Zachęcał ich do tego mówiąc: patrzy teraz na was sam Jezus. Ten, który was zna i odczytuje wasze wnętrze: Patrzy w wasze serca, uśmiecha się do was i powtarza wam, że miłuje was zawsze i bezgranicznie. Zawsze i bezgranicznie. Idźcie więc i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga! Idźcie i bądźcie świadkami radości wiary, nadziei, która rozgrzewa wasze serca, miłości, którą wnosicie we wszystko. Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was. Z Nim życie zawsze się odradza.
Papież prosił również, by wciąż modlić się o pokój na Ukrainie. Wezwanie to wybrzmiało również podczas modlitwy wiernych. Wśród siedmiu osób z całego świata wybranych do odczytania kolejnych próśb w swoim języku ojczystym znalazła się członkini Rady Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Karolina Sentyrz-Kołodziej. Zagórzanka pochodząca z Mszany Dolnej dostąpiła zaszczytu przeczytania po polsku trzeciego wezwania będącego modlitwą za rozsądne i sprawiedliwe rządy państwami.
Jakie były więc tegoroczne Światowe Dni Młodzieży? To trzynaście dni pełnych wrażeń, uśmiechów, uścisków i ciepłych słów. Trzynaście dni, podczas których na portugalskich ulicach mieszali się pielgrzymi z odległych stron świata z chęcią dzielenia się swoją wiarą i wspólnym wielbieniem Stwórcy. Trzynaście dni, które wypełnione były modlitwą, muzyką i radością - wspominają Zagórzanki. - ŚDM to doświadczenie młodego, żywego Kościoła i jedności łączącej ogrom ludzkich serc. Następny przystanek: Seul 2027!
Red./fot. Klaudia Gawronek