„Czy w sieci jesteśmy anonimowi?”, czyli filozoficzna debata o hejcie
Do studia telewizyjnego zaaranżowanego w szkolnej sali pod Luboniem Wielkim zaproszono znamienitych gości: Profesora Eugeniusza Mędralę – utytułowanego badacza ludzkich przemyśleń, Profesor Zofię Filo – obrończynię ginącej mądrości, Profesora Edgara Przemyślto – słynnego propagatora wolności słowa oraz Profesor Kunegundę Gąsienicę-Korboc – znawczynię hejtu ludowego. Debatę przeprowadziła pani redaktor Helena Podajdalej.
W telewizyjnym studio nie zabrakło emocji. Zaproszeni goście burzliwie dyskutowali o „hejcie” w codziennym życiu człowieka. Poruszono etymologię słowa „hejt”, jego historię i rolę jaką odegra w przyszłości.
„Hejt” bez wątpienia staje się istotnym elementem życia społecznego i coraz częściej jest on celem badań naukowców – przyczynek do tej niecodziennej lekcji wyjawia jej organizatorka. Jest to niepodważalny dowód podkreślający fakt, że debata wokół „hejtu” jest aktualna, otwarta i wciąż niewyczerpana. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że uwaga przeciętnego człowieka zaczyna skupiać się na życiu, które dzieje się poza zasięgiem tzw. realu.
Wirtualna rzeczywistość jest mniej wirtualna niż nam się wydaje – czy się nam to podoba, czy też nie – dodaje nauczycielka z Glisnego. Należy pamiętać, że nie mamy wpływu na zmiany, które dotykają nas na tak szeroką skalę, jednak mamy wpływ na to co z tymi zmianami robimy. Warto się nad tym pochylić i zastanowić, co w rzeczywistości Internetu robimy my sami i co robią tam nasze dzieci. Nie bójmy się poznawać wirtualnego życia i nie przestawajmy uczyć siebie i dzieci jak powinniśmy się w nim zachowywać.
Zofia Kościelniak