z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Finalizacja prac nad wnioskiem dot. kultury góralskiej

04/03/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 1882 razy
Proces tworzenia wniosku dotyczącego wpisania Kultury Góralskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego dobiega końca. 26 lutego 2024 roku przedstawiciele poszczególnych grup góralskich ponownie spotkali się na wspólnych obradach.

Tym razem gościli w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Władysława Orkana w Ludźmierzu.

Instytucja ta, kierowana przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół, została powołana do istnienia w celu dokumentowania, podtrzymywania i ochrony spuścizny kulturowej Karpat. Nowoczesny sprzęt do archiwizacji i digitalizacji, sala koncertowa, studio nagrań czy specjalistyczne pracownie o charakterze etnograficznym i etnomuzykologicznym czynią Instytut miejscem szczególnym na mapie regionalizmu. Cieszymy się, że i Zagórzanie będą mogli współtworzyć jego historię.

A dzieje się to na naszych oczach! Bowiem kolejnym etapem procesu - po sporządzeniu i zatwierdzeniu wniosku, w czym reprezentacja Górali Zagórzańskich bierze udział od samego początku -  będzie stworzenie planu ochrony Kultury Góralskiej. W jego ramach wypracowane zostaną realne schematy służące zabezpieczeniu i podtrzymaniu jej żywotności.

Wartością dodaną procesu tworzenia wspólnego wniosku jest integracja wszystkich grup górali polskich. Zainicjowane w ten sposób spotkania będą cyklicznie kontynuowane w nowopowstałym Instytucie.

Podkreślić należy również aspekt promocyjny spotkań. Ogromną gościnnością za każdym razem wykazuje się Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, kroku dotrzymują mu jednak poszczególne grupy górali. Podczas poniedziałkowego spotkania o podniebienia gości zadbali górale z Ochotnicy. Co pojawiło się na stole? Sami zobaczcie…

Klaudia Gawronek
fot. Zagórzańskie Dziedziny