z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Spotkania z … Matematyką” - czyli I minikonferencja dla nauczycieli matematyki

24/10/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 770 razy
W Szkole Podstawowej im. Świętego Floriana w Glisnem odbyła się I minikonferencja zorganizowana dla nauczycieli matematyki ze szkół Gminy Mszana Dolna.

Honorowym patronatem to wydarzenie objął Wójt Gminy Mszana Dolna, który również uczestniczył w konferencji. Spotkanie miało na celu wymianę wiedzy oraz prezentację nowatorskich badań w różnych dziedzinach matematyki.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. Jacka Chmielińskiego pt. „Góry i matematyka”. W swoim wystąpieniu prof. Chmieliński poruszył temat zastosowania matematyki w badaniach geograficznych i geologicznych gór. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przykładami zastosowań teorii fraktali w opisaniu nieregularności górskich szczytów oraz ich wpływu na ekosystemy. Profesor wspomniał również o polskich matematykach, którzy mieli związek z górami. Wymienił m. in. Janusza Onyszkiewicza - matematyka, himalaistę, polityka oraz Zofię Krygowską, która miała ogromny wpływ na dydaktykę matematyki. Na koniec nawiązał do życiorysu wielkiego polskiego matematyka, Stefana Banacha, który był twórcą analizy funkcjonalnej. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, co zaowocowało żywą dyskusją na temat roli analizy funkcjonalnej w codziennym życiu.

Kolejnym punktem konferencji była prezentacja nauczycielki matematyki, mgr Zofii Kościelniak, pt. “Matematyka Starożytnego Egiptu”. Prezentacja ukazała wkład Egipcjan w rozwój matematyki w kontekście potrzeb praktycznych, takich jak budownictwo, rolnictwo oraz astronomia. Prelegentka zwróciła uwagę na metody obliczeniowe, jakie stosowali Egipcjanie oraz na ich system liczbowy. W szczególności podkreśliła znaczenie geometrii w budowie piramid, wspomniała również o cywilizacyjnych osiągnięciach Egipcjan w medycynie, astronomii i kosmetologii.

Po prezentacji prowadziła warsztaty pt. „Zaginiony papirus”, podczas których uczestnicy mieli okazję pracować nad zadaniami matematycznymi inspirowanymi starożytnymi tekstami. Warsztaty składały się z ćwiczeń dotyczących rozwiązywania problemów związanych z geometrią i arytmetyką. Wszyscy z zapałem podchodzili do zadań, a ich zaangażowanie  sprzyjało twórczej wymianie pomysłów i metod rozwiązania.

Konferencja okazała się dużym sukcesem, gromadząc licznych uczestników oraz inspirując do dalszej dyskusji na temat matematyki w różnych kontekstach – podkreślają organizatorzy wydarzenia. Zarówno wykład prof. Chmielińskiego, jak i prezentacja oraz warsztaty Pani Zofii Kościelniak wzbogaciły wiedzę uczestników oraz pokazały różnorodność zastosowań matematyki w historii i współczesności. Deklarujemy kontynuację tego typu wydarzeń w przyszłości, aby wspierać rozwój społeczności matematycznej w Polsce.

Zofia Kościelniak