Narodowe Święto Niepodległości w Mszanie Dolnej
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:30 apelem poległych, który odczytał dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Mszany Dolnej Pan Bogdan Schmidt (Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych w Mszanie Dolnej). Następnie odbyło się wyciągnięcie flagi państwowej na maszt, a orkiestra dęta OSP z Mszany Dolnej odegrała hymn narodowy. Po tej ceremonii uczestnicy wspólnie przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie delegacje z różnych instytucji, szkół i związków złożyli wiązanki i znicze przy mogiłach żołnierzy.
Mszy świętej przewodniczył ks. Proboszcz Jan Antol, który w homilii przypomniał o miłości do ojczyzny, podkreślając znaczenie pamięci o bohaterstwie żołnierzy, którzy oddali życie za wolność Polski, oraz o odpowiedzialności współczesnego pokolenia za zachowanie niepodległości.
Oprawę uroczystości oraz mszy świętej w kościele pw. Św. Michała Archanioła zapewniły Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka w Mszanie Dolnej.
O godzinie 14:00 w Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej rozpoczęła się druga część obchodów. Głos zabrały: wicestarosta Ewa Filipiak, burmistrz miasta Agnieszka Orzeł oraz Mirosław Cichorz - Wójt Gminy Mszana Dolna.
Następnie zaprezentowano historię Mszany Dolnej pt. „Mszana Dolna w latach 1914-1918. U progu niepodległości”, przygotowaną przez Michał Wójcik, który był także współorganizatorem uroczystości. Uczestnicy mogli również wysłuchać koncertów pieśni patriotycznych w wykonaniu Pana Marek Zapała z zespołem „Galasy” oraz występu uczniów Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Mszanie Dolnej i absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi, pod kierownictwem Mirosław Witkowski.
Ostatnim punktem obchodów był koncert kwartetu smyczkowego „4inQuartet” (w składzie: Aleksandra Wagstyl – 1. skrzypce, Anna Staniak – 2. skrzypce, Justyna Stolarska – altówka oraz Patrycja Noszka – wiolonczela), który przeniósł słuchaczy w nastrojowy klimat, prezentując utwory m.in. Mozarta, Antonio Vivaldiego oraz Dmitrija Szostakowicza.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim pocztom sztandarowym, pocztom OSP, pocztom z naszych szkół oraz przedstawicielom związków za ich obecność i zaangażowanie w obchodach 106. rocznicy odzyskania niepodległości.
Wasza obecność ma ogromne znaczenie, ponieważ świadczy o szacunku dla naszej historii i tradycji. Jesteśmy z Was dumni, że w tak uroczysty sposób wspólnie oddaliśmy hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.
Dziękujemy za Waszą gotowość, poświęcenie i odpowiedzialność, które pozwalają nam wspólnie pielęgnować pamięć o tych ważnych chwilach w dziejach naszej ojczyzny.
Red/Fot. E.Dziedzina