z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


22 marca Światowy Dzień Wody

22/03/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1855 razy

Przeciętny Europejczyk zużywa 200 l wody w ciągu jednego dnia, Amerykanin aż 400 l. Mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mogą liczyć zaledwie na 5 l – tyle, ile wykorzystujemy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę w toalecie. Dostęp do czystej wody to problem dotykający miliarda ludzi na świecie. W przyszłości ta liczba może się znacznie zwiększyć. 22. marca obchodzimy Światowy Dzień Wody to dobry moment by zacząć ją oszczędzać.



Obecność wody jest dla nas absolutnie podstawowym warunkiem do życia. Zawartość wody w ciele dorosłego człowieka wynosi aż 70%. Sama w sobie nie jest substancją odżywczą. To znajdujące się w niej składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich żywych organizmów. Ponieważ nie jesteśmy w stanie magazynować wody w naszym ciele, bez uzupełniania płynów (powinniśmy przyjmować średnio 2-3 l dziennie) nie przeżyjemy dłużej niż 3 dni. Ziemia w 2/3 składa się z wody – więc wydawać by się mogło, że mamy jej pod dostatkiem, ale prawie 98% zasobów wody na świecie to woda słona. Tylko około 2% to woda słodka, a tej zdatnej do picia jest już poniżej 1%.
Prawdą jest, że źródła wody są odnawialne, ale jednocześnie jej zasoby są ograniczone i się kurczą. Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody pitnej w Europie, co już dzisiaj w niektórych rejonach kraju jest kłopotliwe i kosztowne w eksploatacji. Większość wody codziennego użytku pozostaje zanieczyszczona i trafia do ścieków. Aby przywrócić ją do ogólnego obiegu potrzeba specjalistycznej infrastruktury. Pewne jest więc, że na nieracjonalnym gospodarowaniu wodą nikt nie zyskuje.
W ostatnich dziesięcioleciach nastąpiło gwałtowne powiększenie populacji ludzkiej na Ziemi i obecnie żyje na niej ponad 7 miliardów ludzi. Postępujący wzrost demograficzny przekłada się na jakość, ilość i dostępność czystej wody na świecie. Bogate społeczeństwa wykorzystują wodę w sposób nieoszczędny. Im więcej jej zużywamy, tym więcej jej marnujemy! Dla przykładu średnie dzienne zużycie wody na jednego mieszkańca w USA to około 400 litrów, a w Mozambiku zaledwie 4 litry – wg ONZ absolutne minimum konieczne do przeżycia to 20 litrów na osobę. W związku z niedostatkiem czystej wody (wg badań ONZ) co 20 sekund z powodu chorób lub jej powikłań umiera na świecie jedno dziecko.
Światowy Dzień Wody to święto, podczas którego powinniśmy docenić wartość i rolę wody w naszym życiu, ale również czas, by małymi krokami zmieniać na lepsze także nasze życie. Każdy z nas może dbać o zasoby wodne na świecie i tym samym czuć się odpowiedzialny za przyszłe pokolenia.


M .Bierówka