z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy w swojej czwartej odsłonie

17/12/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 243 razy
Niemal 50 wystawców, konkurs potraw wigilijnych, warsztaty rękodzielnicze, wspólne kolędowanie, mnóstwo gości i prawdziwie świąteczna atmosfera – tak w kilku słowach można scharakteryzować ostatnią niedzielę w stolicy Zagórzan. A działo się, oj działo!

Przecudnej urody stroiki, ręcznie malowane bombki, gotowe zestawy prezentowe, koronki, świece, elementy stroju regionalnego, drewniane ozdoby, oryginalna biżuteria, korzenioplastyka i rzeźby, ciepłe czapki, szaliki i skarpety… Do tego sery, miody, słodkie i wytrawne wypieki, czy nawet przetwory – trudno jednym tchem wymienić to wszystko, co zaprezentowali wystawcy podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, 15 grudnia, w Mszanie Dolnej. Nic więc dziwnego, że plac targowy szybko zapełnił się oglądającymi i kupującymi. Każdy mógł dotknąć, pogadać, pohandlować i pośpiewać. Wszak organizatorzy postarali się o świąteczną atmosferę zapraszając do jej współtworzenia Dolinę Mszanki, rodzinną Kapelę Kościolnioki, Orkiestrę Dętą OSP z Mszany Dolnej i Folkowe Łętowe. Od rana do zmierzchu słychać było tutaj zagórzańskie pastorałki, tradycyjne polskie kolędy i aranżacje zagranicznych, bożonarodzeniowych melodii… Kropeczkę nad „i” postawiła firma Dropel, montując stylowe, dyskretne oświetlenie – idealne na nieco kapryśną aurę.  A ta nie przeszkadzała nic a nic dzieciom gromadzącym się wokół zagrody owieczek – jedni tylko patrzyli, inni odważyli się pogłaskać puchate runo, a byli i tacy, którzy wyciągali w swoich małych rączkach sianko żeby nakarmić czworonożnych łasuchów… I mali i duzi mogli sprawdzić, czy do twarzy im w zagórzańskim ubraniu i z ochotą pozowali do zdjęć w naszym monidle. A etnofashionistów na tym jarmarku nie brakowało!

Tym, którzy chcieli rozwijać swoje zdolności manualne, a przy okazji wyczarować sobie oryginalną i barwną ozdobę świąteczną, taką z duszą, olszowskie gaździny z tamtejszego KGW cierpliwie udzielały instruktażu. Można było sobie „zrolować” jeżyki, poćwiczyć cierpliwość przy zaplataniu koszyczka, nanizać na dłuuuugą nitkę słomki i złożoną w harmonijkę kolorową bibułkę, tworząc w ten sposób ozdobny łańcuch, czy połączyć w fantazyjne światy kruchy opłatek. Aby przy tej precyzyjnej i nie takiej łatwej, jak by się to wydawało, pracy ręce nie „zgrabiały” swoje drzwi po raz kolejny otworzyło dla gości Przedszkole Miejskie nr 2.  Uczestnicy tych artystycznych zajęć musieli zmierzyć się też z czasem, wszak kusiła ich i nęciła zapowiedź konkursu kulinarnego. Nie wiadomo, czy bardziej chcieli kibicować zawodnikom, czy raczej z niecierpliwością (podobnie jak spora gromada smakoszy regionalnych przysmaków) oczekiwali na poczęstunek tymi niecodziennymi specjałami. A przyznać trzeba, że na konkursowych stołach pojawiły się tym razem bardzo oryginalne dania. Próbowaliśmy (niektórzy po raz pierwszy) gołąbków z kaszą i grzybami od Śwarnych Babek z KGW Łętowe; żurku kiszonego na zakwasie, który przygotowały siostry od Juhasia; gruchu z kapustą od naszych niezawodnych Rysiów;  zupy grzybowej na kwaśnicy z ziemniakami (to domena zwycięskich Woźniaków) oraz tradycyjnej zupy grzybowej z kluskami kładzionymi i domową kwaśną śmietaną, którą częstowali Biłkowie. Każda z tych potraw, mocno osadzona w tradycji, niezwykle charakterna i oryginalna opowiada historię danej rodziny, pokazując przy tym jak różnorodny jest nasz region. A kto szukał znanych aromatów, tego na pewno zanęcił czerwony barszcz z uszkami – to pozakonkursowa specjalność „Smakosza”.

Gość w dom – Bóg w dom głosi stare przysłowie. Bardzo więc cieszy fakt, że i nas odwiedzili w tym dniu goście aby dzielić z razem nami radość Godnych Świąt. Jak rodzinę traktujemy już tegoroczną komisję konkursową: dr Katarzynę Ceklarz, Wojciecha Winkela i Pawła Kołodzieja; nasze familijne blogerskie grono (Mamo, a daleko jeszcze?, Odkrywając Beskidy i Pora na wycieczkę) powiększyło się o Wycieczkotekę. Tak, jak w rodzinie, jest radość, gdy przybywają nowi jej członkowie! I chociaż czasu na ploteczki było niewiele, wystarczyło go na serdeczne uściski i świąteczne życzenia. Ba, nawet plany na nowy rok żeśmy poczynili! Na nasze zaproszenie odpowiedzieli również  samorządowcy powiatowi, miejscy i gminni, a honorowo, z wszystkimi przywitali się gospodarze zagórzańskich gmin: Agnieszka Orzeł – Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Justyna Łabuz – Sekretarz Gminy Niedźwiedź oraz Mirosław Cichorz – Wójt Gminy Mszana Dolna (koordynator Zagórzańskich Dziedzin) i jego zastępca, Wacław Zoń.

Wszystko się pięknie składało, zwłaszcza współpraca tych, którzy dbali o to, aby wydarzenie przebiegało miło i sympatycznie i aby nikomu niczego nie brakowało. A przyczynili się do tego głównie przedstawiciele bliźniaczych samorządów, Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom, Drewniane cuda z Kasinki, Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej, Klaudia Gawronek oraz wspomniane wyżej Przedszkole Miejskie nr 2 i KGW Olszówka. Byli też „pomocnicy” Świętego Mikołaja, którzy w swej skromności wolą pozostać anonimowi; my jednak o nich pamiętamy i bardzo doceniamy ich wkład w organizację Jarmarku.

Na koniec wymienimy tych, dzięki którym mogliśmy się rozkoszować pięknem w każdej postaci, bez których jarmark by nie istniał – naszych wystawców:

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom

Drewniane cuda z Kasinki Małej

Zofia Piętoń

Gorczańskie sery Monika Kubik

Sznurkowe Perełki

Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny

Wytwórnia Mrożonek Mała Gastronomia „Smakosz” Maciej Komenza

Stanisława Blecharczyk

Maria Nawara z Olszówki

Lawendowy Klim-at  

Skarby Gorców

Fundacja „Na psim ogonie”

KZP Koło w  Mszanie Dolnej „Zagórzanie”

Jolanta Marszałek „Świąteczne pierniki żywieckie”

Robert Myśliwiec

Ewa Różak

Urszula Pajdzik & Helena Łabuz

„Nie z galerii” Anna Burba

Szkoła Podstawowa im. Św. Floriana na Glisnem

Marta Sendler-Siembab

Danusia i Ewa Franczak

Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku

Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników

Zagórzańska Pasieka „Na Brzysku”

Barbara Jarosz

Jan Górka

„Projekt Misie” Anna Adamowicz

PSONI Koło w Mszanie Dolnej

„Wianki” Izabela Stożek

Paulina Malec

Kamila Stożek

„Moments” Dorota Trzop

„APM Desing” Agnieszka Pietrzak-Miśkowiec

Katarzyna Gleń

„Zaplatanki Kamili” Kamila Fudala

„Stroikowe Sny” Marcin Dziadek

Sylwia Kraska &Urszula Potaczek

Cukiernia „Babeczka”

Monika Poręba

Marcelina Pałka

Hafthan Konina

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Mszana Dolna

Ewa Szymczyk

Patrycja Mastela

Katarzyna Mirek & Agnieszka Wójcik

„Flow 4 more” Paulina Andrzejewska

„Pszczele ścieżki” Barbara Pogwizd

A o to, aby informacja o naszym spotkaniu dotarła do Was wszystkich i abyśmy mogli go wspólnie wspominać zadbali nasi Patroni medialni: TV28.pl (wdzięczni jesteśmy za ich osobisty udział w Jarmarku), gorce24.pl i limanowa.in.

Za Patronat Honorowy dziękujemy Łukaszowi Smółce, Marszałkowi Województwa Małopolskiego oraz Mieczysławowi Urydze, Staroście Limanowskiemu.

Jak widać - #razem znaczy wiele!

 

Magda Polańska
Fot. Ewelina Dziedzina, Agnieszka Józefiak - Lewandowska, Magda Polańska, Łukasz Baran