Festiwal Talentów – Festiwal radości!
„Kto dostrzega w sobie Bożą iskrę (…) nie może zmarnować tego talentu, ale trzeba go rozwijać , ażeby nim służyć bliźniemu i całej ludzkości” – apelował w liście do artystów bł. Jan Paweł II.
Słowa te stały się myślą przewodnią Festiwalu Talentów, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Łostówce, przy okazji obchodów Międzyszkolnego Dnia Papieskiego. Na festiwalowej scenie zaprezentowały się utalentowane dzieci i młodzież ze szkół z terenu Gminy Mszana Dolna.
Przebieg festiwalu był dowodem na to, że młodych talentów w gminie nie brakuje. Na scenie wystąpiło blisko pięćdziesiąt grup i solistów. Dominowali wokaliści i zespoły wokalno- instrumentalne. Swoje umiejętności prezentowali instrumentaliści: usłyszeć można było utwory wykonywane solowo na akordeonie, organach, skrzypcach i trąbce. Była także okazja aby pochwalić się talentem oratorskim: tu prym wiedli recytatorzy i gawędziarze. Dużych wrażeń dostarczyły oglądającym pokazy sztuk walki oraz układy taneczne; solowe i grupowe.
Nad przebiegiem Festiwalu czuwało jury: Ks. Rafał Piórkowski, Pani Monika Antosz – Grodzicka oraz Pan Piotr Lulek. Ich zadanie polegało na wyłonieniu „najlepszych z najlepszych”. Dodatkową nagrodą dla wytypowanych artystów jest bowiem udział w Koncercie Finałowym Festiwalu, 16 października, w dniu w którym wspominać będziemy postać i dzieło bł. Jana Pawła II.
Festiwalowym zmaganiom towarzyszyła ciepła atmosfera radosnego spotkania. Organizatorzy podkreślają, że ideą festiwalu nie jest rywalizacja ale wspólne dzielenie się posiadanymi talentami, wzajemnie ubogacanie się i zachęta do rozwijania pasji. Jurorzy byli zgodni: w Gminie talentów jest bez liku. Jednocześnie zaapelowali do rodziców, nauczycieli i władz aby wspomagali dzieci i młodzież w rozwijaniu pasji, stwarzając dogodne warunki i ukazując szeroki wachlarz możliwości oraz perspektyw.
A Szkoła Podstawowa w Łostówce już dziś zaprasza za rok, na drugi z kolei Festiwal Talentów im. Jana Pawła II. Pozytywny wydźwięk i duże zainteresowanie imprezą stały się zachętą do nadania jej statusu cyklicznej.
red. Dorota Mucha