z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gmina Mszana Dolna na dożynkach wojewódzkich

24/08/2011, dodał: Maciej Liberda czytano: 3173 razy

Dożynki mają w sobie jakąś swoistą magię. Nie bez powodu na tę tradycyjną imprezę przyjeżdżają ludzie z całego województwa, a już pół godziny przed rozpoczęciem korowodu przez tłum stojący na ulicach trudno się było przecisnąć.


Małopolskie dożynki w obecnym roku obchodzone były dnia 21 sierpnia 2011r.
Korowód dożynkowy - kilkadziesiąt różnych scenek rodzajowych - ruszył spod Ośrodka Szkoleniowo – Turystycznego „Dworek Gorce”. Trasa korowodu wiodła do Kościoła parafialnego w Kamienicy.
Na wieńcach dożynkowych mieniły się w słońcu złote kłosy. W kolorowym korowodzie przez centrum wsi niosły je gospodynie i gospodarze z całej Małopolski. XIII Dożynki Województwa Małopolskiego organizowała wspólnie gmina Kamienica i Marszałek Małopolski. Rolnicy dziękowali w ten sposób Bogu i Matce Bożej za tegoroczne plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym, której przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc. W homilii celebrans dziękował chłopom za ich trud. Pogoda nie sprzyjała w tym roku rolnikom - mówił. Dlatego tym bardziej należy się im ogromna wdzięczność za pracę, którą wykonują.
Po nabożeństwie świętowanie przeniosło się do amfiteatru, gdzie scenę szybko opanowały zespoły regionalne. Na stoiskach rozłożyli swe dzieła twórcy ludowi. Koła gospodyń wiejskich zapraszały na degustację potraw regionalnych. W tej konkurencji Gminę Mszana Dolna reprezentowały gospodynie z Olszówki (Halina Kołodziej, Urszula Góralik, Teresa Potaczek, Genowefa Fudro, Cecylia Potaczek, Grażyna Żurek, Monika Nawara, Monika Gackowiec, Bożena Kaciczak, Maria Nawara i Klaudia Kraus) wspierane przez olszowskich gazdów (Andrzeja Gackowca, Andrzeja Żurka, Wojciecha Gila, Józefa Potaczka Jana Nawarę i Mariana Knowę). Specjalnie na tą okazję przygotowały swoją popisową potrawę „Scodrę”. A że smakowała publiczności, o tym świadczył gęsty tłum wokół olszowskiego „domku regionlanego”.
Na innych stoiskach można było skosztować m.in. "kapusty z omastą", "kołocy" lub "placków podpłomyków" o także różnych rodzajów wypieku chleba.
Punktem kulminacyjnym był otwarty konkurs wieńca dożynkowego i wspólna biesiada.
Gminę Mszana Dolna na tegorocznych dożynkach wojewódzkich reprezentował Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna oraz jego Doradca – Antoni Róg, Jan Wojciarczyk- radny naszej gminy, orkiestra (Mateusz Bożek, Piotr Wojciarczyk, Dominik Jarosik i Mateusz Majerczyk) chór parafialny z Lubomierza (Halina Adamczyk, Jadwiga Pajdzik, Maria Burakowska, Małgorzata Barnowska, Renata Wojtyczka, Józefa Młynarczyk, Magdalena Obajtek, Zofia Bożek, Józef Nieckula i Czesław Kołodziejczyk) i Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 - Maria Bożek.
Wieniec wykonała pani Maria Banik wraz ze swoją wnuczką Joanną.

 

Maria Bożek
 

zobacz zdjęcia