Obchody 71. rocznicy zbrodni katyńskiej w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej
Społeczność ZPO uroczystą akademią uczciła 11 kwietnia 71. rocznicę zbrodni katyńskiej. Podczas apelu wspominano także ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Program przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Pani Joanny Kubowicz wzbogacił wiedzę młodzieży o wydarzeniach z 1940 r. i przypomniał, że Katyń jako kwestia społeczna nie istniał. Jest to bowiem zbrodnia, o której przez wiele lat nie można było oficjalnie mówić, a jej ofiarom oddać czci.
Publiczność wysłuchała recytacji przejmujących wierszy i wykonania kilku pieśni patriotycznych oraz obejrzała prezentację multimedialną, w której wykorzystano archiwalne zapisy filmowe i dźwiękowe oraz specjalnie skomponowaną muzykę na klasyczne instrumenty. Pojawiły się w niej również wstrząsające fragmenty filmu A. Wajdy „Katyń”, opowieści o polskiej niewinnej śmierci, przemilczanej prawdzie, która zostaje ukazana z całą brutalnością. Pokazane sceny wywarły niezwykłe wrażenie na publiczności, o czym świadczyła nie tylko przejmująca cisza, ale i łzy, do których przyznawało się wielu widzów.
Po katastrofie smoleńskiej prasa polska opublikowała treść przemówienia, które Prezydent RP miał wygłosić w Katyniu. Czytamy tam m.in., że „tragedia Katynia i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków. To część naszej historii. Naszej pamięci i naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Europy, świata. To przesłanie dotyczące każdego człowieka i wszystkich narodów. Dotyczące i przeszłości, i przyszłości ludzkiej cywilizacji. Zbrodnia katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę”.
Oprac. D. Borowiec