z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kolektory słoneczne w Gminie Mszana Dolna i gminach partnerskich (Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Gmina kamienica, Gmina Raba Wyżna)

08/04/2011, dodał: Maciej Liberda czytano: 3829 razy

Na spotkaniach z mieszkańcami gmin, w których ze względów oczywistych nie wszyscy zainteresowania byli obecni starałem się wyjaśnić wszystkie wątpliwości z tym związane.

Pragnę jeszcze raz przypomnieć, że na tym etapie składamy wniosek – Kompletną propozycje projektu i już nie wystarczą ankiety, lecz muszą być spisane umowy z mieszkańcami – Uczestnikami projektu.
Pragniemy zdementować informacje jako by miały by zostać zamontowane kolektory solarne starego typu o złych parametrach. Poniżej zostały przedstawione parametry świadczące o tym, że kolektory będą o wysokim standardzie.


Niżej przedstawię zestawienie pytań i odpowiedzi.
1. Proszę o podanie parametrów technicznych projektowanych zestawów solarnych. Niniejsza umowa nie precyzuje, jakie zestawy solarne będą montowane w budynku mieszkalnym Uczestnika.
Parametry zestawu solarnego zostaną określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i zostaną wybrane po zakończeniu przetargu. (§ 4 ust. 1). Na tym etapie zostały określone wstępne parametry w Szczegółowych założeniach do projektu. Do celów obliczeniowych przyjęto następujące założenia:

 

1) Kolektor powinien charakteryzować się budową i parametrami nie gorszymi niż:
• kolektor słoneczny płaski;
• wysoko selektywne pokrycie absorbera np. BlueTecEtaPlus, Tinox lub równoważne parametry;
• kolektor powinien być przystosowany do montażu w odpowiednich uchwytach dachowych lub na konstrukcji wolnostojącej;
• min. sprawność optyczna ( w odniesieniu do powierzchni apertury): η0 > 80%;
• pokrycie szklane: szkło solarne, antyrefleksyjne, odporne na gradobicie o niskiej zawartości związków żelaza oraz o przepuszczalności na poziomie 90% o grubości 3 - 4mm;
• obudowę z tworzywo sztuczne ABS lub aluminium, odporna na korozję;
• powierzchnia apertury: min. 1,84 m2;
• ze względu na konstrukcje poszczególnych dachów waga pojedynczego kolektora nie może być większa niż 45 kg

 

2) Charakterystyka wydajnościowa kolektora musi spełniać następujące wy¬magania:
a) Wydajność kolektora przy natężeniu promieniowania 1000 W/m2 musi spełniać następujące wymagania minimalne:
• 10 K= 1500 W/m2
• 30 K =1300 W/m2
• 50 K=1100 W/m2
b) Stopień pokrycia w skali roku (na podstawie dostępnych programów obliczeniowych) min. 40%;
c) Roczna sprawność systemu solarnego: (na podstawie dostępnych programów obliczeniowych ) min.32%.
Jak widać nie mamy zamiarów kupować kolektorów słabych lecz kolektory o możliwie najlepszych parametrach.

 

2. Jaki jest zakres prac Uczestnika – mieszkańca.

Zgodnie z złożonym i zaakceptowanym wnioskiem przez stronę Szwajcarską zakres prac objętych projektem to zakup i montaż kompletnego zestawu solarnego. Zestaw ten składa się z:
a) Kolektorów płaskich
b) Zasobnika ciepłej wody użytkowej (dwuwężownicowego)
c) układu pompowego
d) układu bezpieczeństwa
e) układu hydraulicznego
f) sterowania
g) stelaży do mocowania kolektorów.

 

Uczestnik zobowiązany jest wykonać (kupić i zamontować) przewody łączące kolektory słoneczne z zasobnikiem, wykonać niezbędne prace elektryczne (zasilania i sterowania) oraz wszystkie z tym związane roboty budowlane.

 

1. Jakie są koszty ubezpieczenia zestawu solarnego.

Zestaw solarny jest to część instalacji wodociągowej budynku i jest ubezpieczany w ramach ubezpieczenia budynku jak każda instalacja wodociągowa. W wielu przypadkach nie wzrośnie składa ubezpieczeniowa.

 

2. Jak długi jest okres gwarancji.

W ramach dokumentów przygotowywanych do ogłoszenia przetargu zalecamy, aby wykonawca, który wygra przetarg udzielił gwarancji na 5 lat na cały zestaw oraz 10 lat na kolektory i zasobniki.

3. W § 6 ust.2 nie jest doprecyzowany termin do dokonania wpłaty w wysokości 1 000,00 zł. Ma być on liczony w następujący sposób: 1 m-c od przekazania do informacji publicznej za pośrednictwem strony internetowej oraz za pośrednictwem Gmin.

Na tym etapie postępowania nie możemy podać dokładnego terminu rozpoczęcia instalowania zestawów solarnych. Obecnie jedyny znany nam termin to złożenia Kompletnej Propozycji Projektu do 29 kwietnia 2011 roku. Zakładamy, że dokumenty potwierdzające akceptację projektu otrzymamy za około 6 miesięcy. W tedy możemy ogłosić przetarg na dostawę i montaż kolektorów. Dlatego też data wpłaty zostanie podana w sposób zwyczajowo przyjęty oraz na stronie internetowej Gminy.

 

4. Czy umowa ta jest umową docelową?

Nie. Jest to pierwsza umowa na podstawie , której możemy przystąpić do stosownych wyliczeń i symulacji.
Po wykonaniu tej umowy tj. wpłacie należnych środków musimy spisać kolejną umową na użytkowanie zestawu solarnego przez Uczestnika – mieszkańca. W umowie tej określony zostanie dokładna wartość zestawu oraz obowiązki stron. Po okresie 5 lat nastąpi spisanie kolejnej już trzeciej umowy, umowy przekazania zestawu na własność Uczestnika.

 

5. Uczestnik po przekazaniu instalacji zobowiązuje się do przeprowadzania we własnym zakresie i na własny koszt dokonywać przeglądów serwisowych zgodnych z warunkami określonymi przez Wykonawcę instalacji. Jaki to jest koszt?

 

Przez okres pierwszych 5 lat koszty serwisowania jeżeli takie wystąpią ponosi Gmina, a po tym terminie tj. po przekazaniu instalacji koszty te ponosi właściciel czyli Uczestnik. Na pewno do kosztów tych możemy zaliczyć wymianę płynu – glikolu. Ponadto przez cały okres użytkowania uczestnik ponosi koszty eksploatacji tj. opłaty za pobór prądu elektrycznego przez układ pompowy, które wynoszą około 0,80 zł na dobę.

 

Zachęcam wszystkich zainteresowanych od śledzenia strony internetowej Gminy www.mszana.pl gdzie są podawane aktualne informacje.

 

Antoni Róg