Kasina Wielka powitała pielgrzymów z Włoch
W poniedziałkowy wieczór pielgrzymów z Włoch w Kasinie Wielkiej przywitał Wójt Gminy i zarazem mieszkaniec Kasiny – Bolesław Żaba, ks. proboszcz Wiesław Maciaszek, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych - Janina Ziemianin oraz Komitet Parafialny reprezentowany przez Bernadetę Kaletkę, Mariolę Lis, Marie - Louise Szymczak wraz z wolontariuszami. Imprezę uświetniła Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” oraz zespół regionalny „Kasinianie – Zagórzanie”. Po występach włoska młodzież miała okazję skosztować góralskich i regionalnych przysmaków, o co zadbała kasińska społeczność wraz z Komitetem Parafialnym.
Do wspólnego śpiewu, zabaw i tworzenia układów tanecznych nie trzeba było nikogo zachęcać. Włosi bardzo szybko przejęli inicjatywę integrując i bawiąc się ze swoimi rówieśnikami z Kasiny Wielkiej. Impreza powitalna trwała przez cały wieczór.
We wtorek, 26 lipca, w parafii św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej odbyły się katechezy, w których uczestniczyli Włosi przebywający w Kasince Małej i Kasinie Wielkiej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Światowych Dni Młodzieży przez dwie schole z Kasiny Wielkiej i grupę 493 włoskich pielgrzymów oraz wprowadzeniem symboli ŚDM. W Kościele zabrzmiało od pięknych, młodych i silnych głosów, wymieszanych dwóch języków, radości z bycia razem, wiary, że Kościół katolicki jest jeden, wspólny i powszechny. Wytworzonej atmosfery nie da się opisać słowami. Można jedynie zaświadczyć o pięknie i podniosłości tego wydarzenia, a także nabrać ochoty na jeszcze więcej tak pozytywnych wrażeń i emocji, które będą czekać na młodych podczas tego tygodnia.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to niepowtarzalna okazja do poznania ludzi z całego świata, obcowania z nowymi kulturami, wspólnej modlitwy i uwielbiania Boga. Goszcząc młodzież z Włoch mamy okazję obserwować ich podejście do wiary i modlitwy, poznać ich temperament, zarazić się pozytywną energią. Wolontariusze i Gospodarze (osoby niepełnoletnie, pomagające przed i w czasie ŚDM) z Kasiny Wielkiej nawiązują nowe znajomości i - mimo barier językowych - świetnie dogadują się z młodzieżą z Włoch. Należą im się szczególne podziękowania za trud włożony w przygotowania i opiekę nad pielgrzymami. Dni Młodych łączą i sprawiają, że mimo zmęczenia uśmiech nikomu nie schodzi z twarzy.
ŚDM to nie tylko historyczny moment dla Polski, to przede wszystkim przełomowy moment dla pielgrzymów, mieszkańców małych wiosek i Krakowa, którzy zawierając nowe przyjaźnie, wspólnie się modląc, tańcząc i śpiewając, zbierają bagaż doświadczeń i wspomnień na całe życie.
Mariola Lis