z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Pamiętamy!

16/08/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 5045 razy
15 sierpnia Glisne mieniło się barwami biało – czerwonymi. Jak co roku, pod Luboń dotarli wszyscy, którzy chcieli w tym zakątku Polski oddać hołd i honor walczącym o wolność naszej Ojczyzny.

Już po raz  27. odbyła się tam uroczystość upamiętniająca poległych i zmarłych żołnierzy oraz kapelanów Armii Krajowej Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”. W tym roku, w którym świętujemy rocznicę 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, gliśniańskie święto przybrało szczególnie doniosły charakter.

Uroczyste świętowanie rozpoczęto od wspólnej modlitwy podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy polegli w Jej obronie. Koncelebrowali ją: ks. Prałat Jan Franczak (rodak z Glisnego), ks. Kapelan Leśny ze Śnieżnicy ppor. Jan Zając (główny celebrans, który wygłosił również okolicznościową homilię) oraz ks. Rektor Andrzej Sawulski, proboszcz z Glisnego. Jako, że na ten dzień przypada również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji kościoła błogosławi się zioła, celebrans obficie skropił przyniesione przez uczestników Eucharystii naręcza polnych kwiatów. W modlitwie nie zapomniał również o współczesnych  bohaterach tego dnia – żołnierzach Wojska Polskiego.

Tradycyjnie już, po Mszy św. wszyscy zgromadzili się na placu przed kościołem, gdzie odśpiewano Hymn Państwowy i oddano cześć wszystkim wezwanym przez Zbigniewa Jarosza do apelu poległym. Fizycznym wyrazem wdzięczności za  to, że dzięki nim możemy żyć dzisiaj w wolnym kraju, były wiązanki biało – czerwonych kwiatów, które pod pamiątkową tablicą w imieniu wszystkich Polaków złożyli: Aleksandra Kania – Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna i Bolesław Żaba – Wójt Gminy oraz Stanisław Potaczek – Wójt Gminy Mszana Dolna I kadencji; Grzegorz Biedroń – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego; Franciszek Dziedzina – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego wraz z Ewą Filipiak – Radną Powiatu; Krzysztof Pięciak z krakowskiego Oddziału IPN, a także Stanisława Dziadkowiec i  Bogdan Surówka - Radni Miasta Mszana Dolna. 

Doniosłego charakteru uroczystości dodał liczny udział pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Mszana Dolna, Szkoły Podstawowej w Glisnem, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica”. Nie zabrakło niezawodnych muzyków Orkiestry Dętej „Echo Gór” z Kasinki Małej oraz chórzystów z parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. W uroczystości wzięli udział również ułani z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (z Chrzanowa i  Myślenic) wraz z dr med. Ryszardem Sobierajem oraz członkowie Jednostki „Strzelec” działającej przy mszańskim Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych. Licznie w uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Glisnego oraz pobliskich miejscowości.

Wszyscy, którzy w tym dniu dotarli na Glisnę, na pamiątkę udziału w tym szczególnym święcie otrzymali pocztówki z wizerunkiem Matki Boskiej Partyzantów, która patronuje temu wydarzeniu. Skorzystali również z gościny przy partyzanckiej grochówce.

Magda Polańska