z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gorce Ultra -Trail 2018 – niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników

23/08/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 4799 razy
Trzecia edycja Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2018 odbyła się w rejonie Gorców i Beskidu Wyspowego

Patronat Honorowy nad imprezą Gorce Ultra-Trail 2018 objęli: Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Krzysztof Faber - Starosta Powiatu Nowotarskiego, Jan Puchała - Starosta Limanowski, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna oraz Stanisław Jurkowski - Wójt Gminy Ochotnica Dolna (gospodarz bazy zawodów).

Zawodnicy rywalizowali na 5 dystansach:

           1,7 km – Studzionki Vertical

            20 km – Ochotnica Challenge

            48 km – GUT 40+

            84 km – GUT 80+

            102 km 0 GUT 102

Baza zawodów oraz punkt START/META zlokalizaowana była w Ochotnicy Dolnej.

W pewnym sensie III edycja Gorce Ultra-Trail zaczęła się na dwa tygodnie przed oficjalną datą zawodów. Wtedy na scenę wkroczyła natura. Gwałtowne opady deszczu i powódź w dolinach zmieniły radykalnie oblicze gór. Wiele dróg zostało podmytych lub zniszczonych, a co istotne dla biegaczy, wszystkie ścieżki i szlaki stały się o wiele bardziej kamieniste i trudne technicznie. Zapowiadało się ciekawie...

Przed startem zawodów pogoda była już znacznie łaskawsza. Studzionki Vertical - najkrótszy dystans GUT 2018 - tylko 1,7 km, ale 250 m przewyższenia - wystartował w piątek 10 sierpnia, przy pięknej słonecznej aurze. 29 zawodników, którzy podjęli wyzwanie, wbiegało na ten najwyżej w Gorcach położony przysiółek szeroką leśną drogą, która stopniowo zwężała się coraz bardziej, by na koniec pionowej części trasy zmienić się w ledwo widoczną ścieżynkę wydartą jeżynowym zaroślom. Meta zlokalizowana była na płaskim odcinku z widokiem na Tatry i zachodzące słońce. Niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników.

Prawdziwe ściganie zaczęło się w sobotę, 11 sierpnia. Dokładnie o 4.00 wystartowali zawodnicy trzech najdłuższych dystansów: 102, 84 i 48 km. Do pierwszego punktu żywieniowego na 25 kilometrze na Przełęczy Knurowskkiej trasa była wspólna. Wcześniej wszyscy musieli wbiec na  Lubań - pierwszy duży szczyt na trasie, a dodatkowo wieżę na wierzchołku.
Padać zaczęło około 7.00, kiedy pierwsi zawodnicy pojawili się na punkcie rozdziału tras na 26-tym kilometrze, i padało już niemal do końca dnia. Zawodnicy dystansu 102 km pobiegli prosto, wygodną drogą leśną w stronę Turbacza, zwolennicy krótszych dystansów skręcili ostro w prawo, w trudne, wąskie i techniczne ścieżki leśne. W tym roku bowiem trasa 102 km pozostała prawie bez zmian w porównaniu do tej z zeszłego roku, natomiast  trasy krótsze dostały sporo nowych, ciekawych kilometrów. Po drodze były m.in.: Kurnytowa Koliba - najstarszy budynek drewniany w Gorcach, wieża widokowa na Magurkach, urokliwa Dolina Jaszczego z punktem żywieniowym, czy wąska Dolina Jamnego z krajobrazem zupełnie zmienionym przez powódź. Wszystkie te punkty ułożone były na kolejno następujących po sobie grzbietach i w dolinach, z dużą ilością przewyższeń. Z tego względu na 41 kilometrze, kiedy na zboczach Gorca zawodnicy wybierali, czy chcą biec 48 czy 84 km, wszyscy byli mocno zmęczeni. W efekcie dłuższą trasę wybrało nieco ponad 40 osób - wyraźnie mniej niż deklarowało przed biegiem. Zawodnicy krótszego dystansu pobiegli już tylko w dół piękną, wygodną ścieżką przez łąki i małe zagajniki, wprost do mety. Odważni i chętni na dystans 84 km wspięli się na szczyt Gorca i zbiegli do kolejnego punktu żywieniowego w Rzekach, ulokowanego na ciekawie zagospodarowanej polanie turystycznej Trusiówka. Tam spotkali zawodników koronnego dystansu 102 km, którzy po Turbaczu i Obidowej zaliczyli jeszcze Drogę 10 Polan wyznaczoną kiedyś przez Walentego Godowskiego - twórcę Orlej Perci w Tatrach - uważaną powszechnie za najładniejszą w Gorcach.
Na Trusiówce na wszystkich czekały dodatkowe atrakcje. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Mszana Dolna (z Kasinki Małej i Olszówki), ubrane w regionalne stroje przygotowały smakołyki, o jakim się biegaczom nie śniło. Liczba rodzajów kanapek była całkowicie niepoliczalna, a ich smak zdradzał rękę prawdziwego arcymistrza. Do tego ciasteczka, owsiane, ogórki małosolne, ciepłe zupy i tradycyjny zestaw dla biegaczy: napoje, owoce, rodzynki, orzeszki, czekolada, itd. Cześć zawodników wspominała, że wyjście z punktu w Rzekach było wyjątkowym wyzwaniem, a gościnne gospodynie jeszcze na odchodnym wciskały im do rąk i kieszeni kanapeczki – „na drogę, co by siła była”.

Do mety pozostało jednak jeszcze prawie 40 km - długi podbieg na Mogielicę i szybki zbieg, a na koniec nieco krótsze podejście na Gorc. Po drodze jeszcze jeden punkt żywieniowy w Szczawie i piękny zachód słońca pod Gorcem - jeśli ktoś miał szczęście znaleźć się tam w odpowiednim momencie. Po całodniowym deszczu wyszło bowiem słońce, chmury odpłynęły, a z dolin zaczęły podnosić się mgły.
Najlepiej z dystansem Gorce Ultra-Trail 102 km poradził sobie Robbie Britton. Zawodnik z Wielkiej Brytanii pojawił się na mecie po 10 godzinach i 24 minutach, a więc do zdobycia Pucharu Gorca, czyli pokonania dystansu 102 km w czasie poniżej 10 godzin, zabrakło mu naprawdę niewiele. 

Niedziela, 12 sierpnia, powitała już wszystkich zawodników wspaniałą, słoneczną pogodą, jakby na potwierdzenie tezy, że w górach wszystko jest możliwe i nieprzewidywalnie zmienne. O 9.00 wystartowali zawodnicy Ochotnica Challenge 20 km. Trasa była wyjątkowo widokowa, prowadziła na szczyt Gorca z obowiązkową wieżą, bardziej po łąkach niż lasach, często zupełnie bez szlaku. Celem organizatorów było bowiem, aby pokazać - szczególnie tym początkującym - to co najpiękniejsze w górach. Pierwsza połowa to prawie wyłącznie podbieg, druga - prawie wyłącznie zbieg. Ciekawie było na szczycie: przez cały czas zawodnikom śpiewali górale. Piękne, potężne głosy niosły się daleko po szczytach, a cześć przyśpiewek była napisana specjalnie dla zawodników:

"Biegacze, biegacze
twardzi z wos som ludzie.
Biegniecie przed siebie
W tak ogromnym trudzie

My górole holni
my wom sił nie domy
Ale śpiwom holnym
piyknie wos witomy"

Przed samą metą czekała dodatkowa atrakcja: przeprawa w bród przez rzekę Ochotnicę. Woda nieco powyżej łydki oferowała cenny chłód i stanowiła pewne wyzwanie techniczne, nieczęste na biegach ultra. Różne były też style pokonywania przeszkody - od pełnego sprintu z wyprzedzaniem innych zawodników w nurcie rzeki, poprzez ostrożne badanie dna krokiem bocianim,  a nawet  zdejmowanie butów. W każdym wypadku widać było, jaka to wielka frajda dla wszystkich i piękny akord końcowy całego weekendu.

W Gorce Ultra-Trail 2018 wystartowało 615 zawodników, czyli o ponad 100 więcej niż w poprzedniej edycji zawodów. Do mety dobiegły 583 osoby, co daje współczynnik finiszera na poziomie prawie 95 %. Największym zainteresowaniem cieszyły się krótsze dystanse, ale najdłuższy także ukończyło dwa razy więcej osób niż rok temu. Świetny wynik sportowy to zwycięstwo R. Brittona na 102 km w czasie niewiele ponad 10 godzin. Również w trakcie Ochotnica Challenge 20 km padły wartościowe rezultaty. Warto wspomnieć też o zawodnikach, którzy wygrali po dwa dystanse. K. Winiarska triumfowała wśród kobiet zarówno w Studzionki Vertical  jak i GUT 102 km, a D. Marek wygrał wśród mężczyzn Studzionki Vertical i bieg Ochotnica Challenge 20 km.

GORCE ULTRA-TRAIL w LICZBACH

Wyjątkowa atmosfera, piękne góry, świetna organizacja – tak piszą o GUT 2018 uczestnicy. Poniżej podsumowanie wydarzenia od strony organizacyjnej.

  • Lokalizacja: start, meta i biuro zawodów Gorce Ultra-Trail znajdowało się w Wiejskim Ośrodku Kultury Gminy Ochotnica Dolna
  • Wolontariusze: w realizację wydarzenia było zaangażowanych ponad 60 osób z Polski oraz 30 osób z gminy Ochotnica Dolna. Praca wolontariuszy zaczęła się we wtorek (oznaczanie tras) i trwała do kolejnego poniedziałku (sprzątanie szlaków).
  • Trasa: łącznie oznaczono ponad 120 km tras biegowych za pomocą szarf, tablic kierunkowych i oznaczeń wykonanych certyfikowanym ekologicznym sprayem, ulegającym biodegradacji. W dzień przed wydarzeniem newralgiczne punkty tras zostały ponownie sprawdzone, a w trakcie wydarzenia w krytycznych punktach na szlaku stanęli wolontariusze kierunkowi (rozejścia dystansów i skrzyżowania tras, zejście z oficjalnych szlaków PTTK). Ponadto przecięcia tras GUT z drogami wojewódzkimi i powiatowymi zabezpieczali strażacy z OSP Ochtnica Górna, OSP Szczawa i OSP Lubomierz, Straż Gminna Gminy Mszana Dolna oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem.
  • Trasa przebiegała przez:
    • 2 powiaty: Nowotarski i Limanowski
    • 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Kamienica, Dobra, Niedźwiedź
    • 3 Nadleśnictwa: Limanowa, Krościenko, Nowy Targ.

Do przeprowadzenia zawodów niezbędna była również zgoda Gorczańskiego Parku Narodowego oraz indywidualne zgody właścicieli terenów leśnych

  • Punkty żywieniowe, przepak: na trasach GUT znajdowało się 5 punktów żywieniowych: Przełęcz Knurowska, Jaszcze, Obidowa, Rzeki, Mogielica, Szczawa, Gorc oraz meta.

Na punkty dostarczono: 1500 litrów wody, 100 kg bananów, prawie 400 kg arbuzów, 500 szt pomarańczy. Na trasie i na mecie wydano  łącznie ok 1.400 porcji ciepłego posiłku (zupa pomidorowa, kwaśnica, ryż z grzybami).

Przepak: w tym roku po raz pierwszy biegacze mieli możliwość skorzystania z przepaku. Oznacza to, że mogli zostawić w biurze zawodów w Ochotnicy Dolnej worki ze swoim sprzętem, które zostały im dowiezione na trasę do punktu w Rzekach.

  • Pomiar czasu:  pomiar czasu był realizowany poprzez elektroniczne chipy. Dzięki punktom kontrolnym można było na bieżąco śledzić przemieszczanie się zawodników na poszczególnych dystansach.
    • 3 punkty elektronicznego pomiaru czasu: Start/Meta, Przełęcz Knurowska, Szczawa
    • 7 punktów ręcznego pomiaru czasu: Lubań, Przełęcz: rozejście tras 102-48/84, Obidowa, Jaszcze, Gorc: rozejście tras 48 i i 84, Gorc: połączenie tras 102 i 84, Gorc-wieża.
  • Bezpieczeństwo na trasie: koordynatorem zabezpieczenia GUT 2018 był doświadczony ratownik TOPR. Podczas wydarzenia współpracował z 6 ratownikami medycznymi (karetka, quad, namiot medyczny), zespołami GOPR nadzorującymi trasę biegu (12 osób, 4 quady, 2 auta), jednostkami OSP oraz zespołami pomiaru czasu, z którymi na bieżąco weryfikował liczbę zawodników na trasie oraz stan osób rezygnujących z udziału w zawodach. Podczas całego wydarzenia 2 osoby zostały zwiezione z trasy (skręcenie kostki, osłabienie).
  • Organizacje lokalne: w realizację wydarzenia zaangażowały się grupy i organizacje takie jak:
    • zespół Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej
    • jednostki OSP: Ochotnica Dolna, Ochotnica Górna, Tylmanowa, Obidowa, Lubomierz, Szczawa (zabezpieczenie trasy)
    • Straż Gminna Gminy Mszana Dolna
    • zawodnicy i trenerzy klubu sportowego LZS KS Gorc Ochotnica (zabezpieczeni trasy, wręczanie medali na mecie)
    • zespoły muzyczne Wstonzecki  i Spod Gorca oraz górale ochotniccy. W transporcie wsparł organizatorów Adam spod Brzysku. Dzięki ich zaangażowaniu trasa biegu zyskała wyjątkową oprawę muzyczną na starcie, na Przełączy Knurowskiej oraz pod gorczańską wieżą, pozostawiając niezapomnianie wrażenia wśród biegaczy.
    • Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka i Koło Gospodyń „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej z Gminy Mszana Dolna – przygotowanie regionalnych smakołyków na punkt żywieniowy w Rzekach/Polana Trusiówka.
  • Dekoracje: Dekoracje odbyły się w niedzielę 12.08 w WOK Ochotnica Dolna. Łącznie na podium stanęły 102 osoby w kategoriach OPEN oraz w 3 kategoriach wiekowych na 5 dystansach. Przygotowane zostały też statuetki w kategoriach dodatkowych takich jak Naszybszy Mieszkaniec/ Mieszkanka Gmin: Ochotnica Dolna, Mszana Dolna, Nowy Targ oraz Najstarszy Ultras i Ultraska Biegu.  Uroczystej dekoracji zwyciezów dokonali Wójt Gminy Ochotnica Dolna Stanisław Jurkowski, w imieniu Bolesława Żaby Wójta Gminmy Mszana Dolna – Ewa Filipiak Radna Powiatu Limanowskiego, sołtys Ochotnicy Górnej Wiesław Maciuga oraz sołtys Ochotnicy Dolnej Wojciech Chlipała.
  • Puchar Gorca ufundowany przez Wojta Gminy Ochotnica Dolna dla zawodnika, który pokona trasę 102 km poniżej 10 godzin przeszedł na kolejną edycję zawodów. Czas najszybszego zawodnika w tym to 10h 24 min. Zapraszamy za rok!
  • Dokumentacja fotograficzna: przez 3 dni wydarzenia na trasie znajdowało się 2 uznanych fotografów sportowych oraz zespół realizujący nagranie wideo. Łacznie oficjalna dokumentacja zdjęciowa obejmuje około 4.000 zdjęć i reportaż filmowy.
  • Media: patronat medialny nad wydarzeniem Gorce Ultra-Trail objęła Gazeta Wyborcza (zapowiedź i reportaż w papierowym Magazynie Krakowskim oraz konkurs na profilu FB Magazynu). Podczas wydarzenia mieliśmy 3 wejście live na antenę stacji Polskie Radio Program IV. Obszerny reportaż z wydarzenia ukazał się na portalu Festwalu Biegowego Krynica oraz w magazynie biegowym ULTRA.
  • Partnerzy Gorce Ultra-Trail
    • GARMIN – sponsor nagród dla zwycięzców
    •  DEXTRO ENERGY – izotoniki i pastylki energetyczne dla biegaczy
    • AA VEGAN – sponsor upominków

 

ZAWODNICY GORCE ULTRA-TRAIL

Liczba zawodników na poszczególnych dystansach w 2018 roku.

Liczba zawodników GUT 2018

Dystanse

na starcie

na mecie

% finiszerów

SV 1,7

29

29

100

OC 20

227

226

99,56

GUT 48

223

208

93,27

GUT 84

53

44

83,02

GUT 102

83

76

91,57

Razem

615

583

94,8

 

Liczba uczestników Gorce Ultra-Trail rośnie z roku na rok (zarejestrowani i opłaceni zawodnicy):

Uczestnicy zagraniczni:

W zawodach wzięli również udział zawodnicy spoza Polski. W dotychczasowych edycjach gościli przedstawiciele krajów takich jak Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Korea, Litwa, Łotwa, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

 

Pełne wyniki: https://wyniki.b4sport.pl/gorce-ultra-trail/m146.html
Więcej informacji o biegu na stronie internetowej wydarzenia: www.gorceultratrail.pl

lub profilu na Fb: https://www.facebook.com/gorceultratrail/

 

Organizator wydarzenia Gorce Ultra-Trail: Fundacja Run Vegan

Kontakt: kontakt@gorceultratrail.pl ; +48 507 006 851

SERDECZNIE ZAPRASZAMY ZA ROK!

Violetta Domaradzka