Gminne przedszkola wyposażono w oczyszczacze powietrza
Jest to efekt akcji społecznej prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Ma ona na celu uświadomienie mieszkańców o problemie jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Elementem prowadzonej kampanii edukacyjnej jest zakup oczyszczaczy powietrza i ich przekazanie do przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych. Zainteresowanie otrzymaniem oczyszczacza powietrza wyraziło prawie 1 800 placówek z obszaru całego województwa, z tego 932 to placówki gminne, a 759 – niepubliczne.
Oczyszczacze, w które wyposażono placówki przedszkolne swoimi parametrami są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują pyły i szkodliwe substancje oraz kurz, alergeny i bakterie. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mieszkańcy Gminy Mszana Dolna mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, których przyczyną może być właśnie zanieczyszczone powietrze, w tym m.in. alergią.
Urządzenia do oczyszczania powietrza mogą pracować w trzech trybach, w tym automatycznym, działającym w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków. Nie wyposażono ich natomiast w lampy UV i jonizację, które wytwarzają ozon i mogą mieć negatywny wpływ na dzieci.
Oczyszczacze, które stanęły w gminnych przedszkolach, są w pełni bezpieczne dla dzieci. Wyposażono je m.in. w blokadę rodzicielską i funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia. Ich niewątpliwą zaletą jest również cichy tryb pracy, dzięki czemu mogą być włączone w każdej chwili pracy z dziećmi lub w trakcie ich przerw na drzemkę.
Warty podkreślenia jest fakt, że oczyszczacz zakupiony został przez Województwo Małopolskie; ani placówka, do której trafił, ani gmina nie ponosiły żadnych kosztów. Wystarczyło zadeklarować chęć udziału w tym projekcie. To zadanie leżało po stronie gmin. Obdarowane urządzeniami placówki mają jednak obowiązek przeprowadzić w najbliższym czasie akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, która będzie dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza.
Agata Chorągwicka